Dávid Gríger sa blysol v Malmö. Nemcom strelil jeden gól a na tri prihral

Slovenskí hokejoví reprezentanti do 20 rokov impozantným spôsobom vstúpili do bojov na majstrovstvách sveta tejto vekovej kategórie vo švédskom Malmö.

Ilustračný obrázok k článku Dávid Gríger sa blysol v Malmö. Nemcom strelil jeden gól a na tri prihral

Vo svojom úvodnom vystúpení v základnej A-skupine deklasovali v piatok rovesníkov z Nemecka 9:2. Strelecky excelovali najmä prvé dva slovenské útoky, Martin Réway a Dávid Gríger sa blysli zhodne gólom a tromi asistenciami, po troch bodoch (2+1) pridal slovanisti Marko Daňo a Milan Kolena.

Mladíci spod Tatier od začiatku prevzali iniciatívu, kombinačnou hrou rozoberali súpera a úvodnú tretinu vyhrali hladko 3:0, keď sa im podarilo využiť obe svoje presilovky. V druhom a treťom dejstve pokračovala slovenská prevaha, ktorá rezultovala v ďalších šesť gólov v nemeckej sieti.

Slováci prevýšili súpera vo všetkých činnostiach a pripísali si prvé dôležité víťazstvo, ktoré im dáva solídne vyhliadky smerom k postupu do štvrťfinále. Nemcov zdolali tretíkrát v sezóne, v lete na Summer Hockey Challenge v Poprade ich zdolali 6:3 a v novembri na turnaji vo švajčiarskom Monthey hladko 6:0.

Zverenci trénera Ernesta Bokroša odohrajú ďalší duel na šampionáte už v sobotu o 13.30, keď si rovnako v Malmö Isstadione zmerajú sily s obhajcami titulu, reprezentantmi USA.

Slovensko – Nemecko 9:2 (3:0, 3:1, 3:1)
Góly: 4. Kolena (Gríger, Réway), 13. Daňo (Lunter), 18. Gríger (Kolena, Réway), 22. Daňo (Cehlárik), 27. Kolena (Réway, Gríger), 31. Gachulinec (Horanský, Mlynčár), 48. Réway (Gríger), 49. Lunter (Daňo, Cehlárik), 58. Horanský (Valjent) – 23. Kahun (Draisaitl), 46. Kahun (Möser, Draisaitl). Rozhodovali: Boman (Fín.), Grumsen (Dán.) – Kosaka (Jap.), Metalnikov (Rus.), vylúčení: 3:2 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0.

Slovensko: Sabol – Luža, Predajniansky, Rusina, Gachulinec, Černák, Valjent, Dinda, Kečkeš – Réway, Kolena, Gríger – Lunter, Daňo, Cehlárik – Horanský, Mlynčár, Minárik – Tibenský, Šimun, Skalický
Nemecko: Cüpper (31. Klein) – D. Tiffels, Möser, Bender, Saeftel, Botzenhardt, Wagner, Noske – Draisaitl, Kahun, Kammerer – Laub, Eisenschmid, F. Tiffels – Herpich, Filin, Palausch – Ziegler, Klöpper

Slováci hneď od úvodu dali vedieť, kto bude na ľade pánom. Súpera vysoko napádali, kradli mu puky, kombinačnou hrou ho dokonale rozleptávali a vytvárali si jednu šancu za druhou. V 2. minúte bekhendová strela a ani dve dorážky Luntera ešte nepriniesli úspech, no v 4. minúte to už vyšlo. Hneď prvú slovenskú presilovku využil po 13 sekundách po peknej kombinácii Kolena, keď si puk jeho zakončení zrazil do vlastnej siete Ziegler – 1:0. Vzápätí mohol zvýšiť náskok Lunter, brankár Cüpper si s jeho bekhendom poradil. Nemci, ktorí absolvovali vstup do MS „20“ už vo štvrtok, keď prehrali s favorizovanou Kanadou 2:7, si prvú vážnejšiu streleckú príležitosť vytvorili až v 8. minúte, Sabol po Draisaitlovej strele zasahovať nemusel. O tri minúty pohrozil Ziegler, ale to bolo zo strany Nemcov na dlhý čas všetko. Hra sa odvíjala na druhej strane, v 9. minúte Gríger, ktorého vysunul Réway, neprekabátil po úniku Cüppera. O štyri minúty už bolo 2:0 pre SR, keď po stečovanej prihrávke Luntera od zadného mantinelu zavesil bekhendom Daňo. V oslabení sa potom rútili Slováci 2 na 1, Réway vyriešil situáciu strelou zblízka, ktorú nemecký brankár kryl. V 18. minúte prišla druhá slovenská početná výhoda a opäť využitá gólom, tretí zásah pridal po krásnej Kolenovej zadovke naslepo z prvej páliaci Gríger.

Bokrošovi zverenci vyhrali prvú dvadsaťminútovku na strely 13:1 a v rovnakom štýle začali aj tú druhú. V 22. minúte ešte Cüpper zblokoval strelu Luntera, no následne súper nechal pred bránkou nepokrytého Daňa a ten po prihrávke Cehlárika zblízka nezaváhal. Potom sa prvýkrát presadili aj Nemci, Draisaitl sa preštrikoval slovenskou defenzívou a pripravil českému rodákovi Kahunovi gól ako na podnose – 4:1. Vzápätí zahodil tutovku Bender. V 27. min po skvelom forčekingu prvého útoku pretavil Réwayovu žabku v piaty gól SR Kolena. Aj naďalej sa hralo podľa slovenských nôt, v polovici stretnutia bol v dobrej šanci faulovaný Mlynčár a pri avizovanom vylúčení prepálil od modrej čiary aj vďaka jemnému teču Saeftela nemeckého brankára obranca Gachulinec. Definítívne tým vyhnal Cüppera z bránky, nahradil ho Klein. Až potom Slováci zvoľnili tempo a umožnili protivníkovi dostať sa do niekoľkých streleckých príležitostí, Sabol však s pokojom kryl dorážku Herpicha a v závere tretiny neinkasoval ani od Draisaitla po tom, čo mu v poslednej chvíli nadvihol hokejku Daňo.

V tretej časti vzhľadom na rozhodnutý zápas tempo trochu opadlo, Slováci sa už nikam nehnali a v strednom pásme čakali na ďalšie nemecké chyby. V 45. minúte si Klein poradil s bekhendovým zakončením Daňa. Na opačnom konci klziska preukázal strelecké umenie Kahun, ktorý vo vzduchu tečoval nahodenie Mösera a druhýkrát prekonal Sabola. Slovenská dvadsiatka odpovedala zvýšenou aktivitou. O siedmy zásah sa postaral Réway, ktorý precedil puk popod Kleina, ôsmy klinec do rakvy pridal po prihrávke Daňa presne mieriaci Lunter. Deviaty gól mohol vsietiť Minárik, jeho strelu však zastavila žŕdka. Hráči s dvojkrížom na prsiach dohrali zápas v exhibičnom štýle, v závere spečatil triumf SR Horanský.