Monika Vengrínová Šport

Deti vo veku sedem až desať rokov hneď z niekoľkých škôl popradského okresu previedli svoje športové umenie. Ukázali športového ducha a napokon zaspávali s medailami na krku.

Ilustračný obrázok k článku Deň s myšlienkou olympionizmu: S medailou na krku zaspávalo viac ako 100 malých športovcov

Ešte v závere školského roka pripravili učitelia základnej školy v Spišskom Bystrom v spolupráci s obcou, pre žiakov 1. stupňa základných škôl v školskom obvode Veľký Slavkov športový deň s myšlienkou olympionizmu.

Pozvanie prijali družstvá zo základných škôl Liptovská Teplička, Štrba, Vikartovce, Kravany, Hranovnica, Spišský Štiavnik, Spišská Teplica, Jánovce a usporiadateľská ZŠ. Po slávnostnom nástupe a zapálení olympijského ohňa, svoje umenie predviedli žiaci miestnej školy nacvičenými choreografiami.

Prvý ročník milého podujatia zosnovala učiteľka základnej školy v Spišskom Bystrom Zdena Luhová. „V rámci okresu sa športových súťaží zúčastňujú prevažne žiaci druhého stupňa. Školy hornádskej doliny – Vikartovce, Liptovská Teplička, Hranovnica, Spišský Štiavnik a Spišské Bystré usporadúvajú pre staršie deti Hornádske dni, ale podobná akcia pre najmenších tu chýbala. Rozhodli sme sa, že pre nich pripravíme prvý ročník Detskej športovej olympiády. Verím, že dnešná akcia nájde pokračovateľov aj v budúcom roku a stane sa tradíciou v závere školského roka,“ povedala Luhová. Škola podala dva projekty na spolufinancovanie detskej olympiády a obidva boli úspešné.

Tí najlepší zo Spišského Bystrého odišli s medailou na krku, ale sladká odmena, či malý darček sa ušiel každému. Prvé tri školy podľa získaného počtu bodov boli ocenené pohárom a diplomom. Po vydarenom športovom dni s medailou na krku zaspávalo vyše 100 mladých športovcov, čo je pre deti vo veku 7 až 10 rokov, fantázia.

Škola má vynikajúce športové výsledky. V tomto školskom roku chlapci zvíťazili v okresnom kole v atletike, dievčatá skončili na 2. mieste a v krajskom kole skončil Adam Fris v skoku do diaľky druhý. Najväčší úspech zaznamenali futbalisti. V okresnom kole v malom futbale skončili prví a v krajskom finále ich porazili futbalisti Tatrana Prešov až v predĺžení tzv. zlatým gólom. Dievčatá si okresným víťazstvom vo florbale zabezpečili postup na krajské kolo, kde obsadili pekné 4. miesto. Športové nádeje zo Sp. Bystrého zvíťazili aj v poradí škôl Hornádskych hier, ktoré majú bohatú históriu.