záruba martin Futbal

Dvadsaťjednotka víťazne

(TASR) - Slovenská futbalová reprezentácia do 21 rokov vstúpila v piatok do kvalifikačného cyklu ME 2013 víťazstvom nad Lotyšskom 2:0 (1:0).

O triumf Slovákov sa na štadióne ViOnu v Zlatých Moravciach postaral v 9. minúte Juraj Vavrík a v 94. minúte poistil výhru Lukáš Štetina strelou z vlastnej polovice ihriska. Zverenci trénera Ivana Galáda si do tabuľky 9. skupiny pripísali prvé tri body a o ďalšie zabojujú 6. septembra na pôde Kazachstanu.
Divákov prvýkrát roztlieskal vo 4. minúte delovkou spoza šestnástky Kiss, no lotyšský brankár Vaiculis stál na správnom mieste. V 9. minúte Mak na ľavom krídle posunul loptu Mikušovi, ten ju z bránkovej čiary poslal „do ohňa“ pred malé vápno a pohotový Vavrík otvoril skóre – 1:0. Slováci pokračovali v aktívnej hre a v 18. minúte sa Makov delový volej odrazil od brvna tesne pred bránkovú čiaru. Tejto akcii predchádzal moment, po ktorom zahral jeden z lotyšských obrancov vo vlastnom pokutovom území v sklze rukou a rozhodca mal odpískať jedenástku. Od 20. minúty domáci upustili od počiatočnej aktivity a pustili súpera do diania, ten bol však na ich šťastie v koncovke bezzubý. V 23. minúte však mohol opäť Vavrík pridať druhý gól, keď sa k nemu dostala lopta putujúca celým pokutovým územím, ale jeho strele chýbala razancia. Po pol hodine hry pohrozili Lotyši, ale nebezpečný center z ľavej strany nenašiel adresáta.
Po zmene strán pohrozil Greguš po dobre zatočenom centri Maka, ale tiesnený namieril mimo bránky. V 59. minúte po faule na aktívneho Greguša rozhodca odpískal pokutový kop, no Vaiculis vyrazil Kissovu strelu. Namiesto poisťujúceho gólu si Galádovi zverenci skomplikovali cestu za troma bodmi, lebo Lotyši striedmo, ale bleskovo vyrážali do nebezpečných brejkov. V 76. minúte potiahol akciu po pravej strane Štetina, no jeho prízemný center usmernil Mak mimo brány. O ďalšie štyri minúty sa pekným sólom v šestnástke súpera prezentoval Lalkovič, ale nezakončil presne. Slováci si tesné, ale zaslúžené víťazstvo postrážili, hoci ešte im poriadne stuhla krv v žilách po tvrdej strele Sinelnikovsa v 87. minúte, ktorá len tesne minula ľavú žrď. V samom závere lotyšský brankár Vaiculis kopol Šimoneka, za čo uvidel červenú kartu. V poslednej štvrtej minúte nadstaveného času zaskočil Štetina hosťujúceho brankára Putninsa, ktorý vo svojej prvej akcii v stretnutí podbehol jeho „nákop“ z vlastnej polovice ihriska, keď mu ešte dobre strpčoval život dobiedzajúci Šimonek – 2:0.