Martin Sýkora Hokej

Kamzíci bodovali aj v Žiline: Siahali na dva body, domov si priviezli jeden

Popradskí hokejisti sa pomaly šplhajú smerom nahor. V Žiline, ktorá má formu, popradskí kamzíci siahali na víťazstvo - vlci nakoniec zvíťazili po nájazdoch.

Ilustračný obrázok k článku Kamzíci bodovali aj v Žiline: Siahali na dva body, domov si priviezli jeden

V úvodných minútach hostia zaskočili domácich aktívnou hrou a častou streľbou a Žilinčanom chvíľu trvalo, kým hru vyrovnali. Stalo sa tak až po presilovke v 6. min., ktorú síce vlci nevyužili, ale viackrát nepríjemne pohrozili hosťom. V 10. min. mal dobrú šancu Zagrapan, no Tomek jeho strelu spomedzi kruhov vyrazil. V 13. min. mohol dostať Žilinu do vedenia po prihrávke Ondruša Matis, ale sám zoči-voči Šúrekovi nepochodil a domáci potom nevyužili ani ďalšiu početnú výhodu, pretože gólman hostí bol proti. V závere tretiny ešte kamzíci nevyužili svoju prvú početnú výhodu, ale do šatní šli s vedomím, že ďalšiu časť začnú presilovkou.

Žilinčania sa však v oslabení ubránili a hra sa vyrovnala. Oba tímy sa snažili o prvý gól, lenže brankári mali svoj deň a boli oporami svojich mužstiev. V polovici zápasu pomohla tomu popradskému po strele kapitána Hovorku žŕdka, o chvíľu vytiahol proti Macejkovej dobrej strele perfektný semafor. Tomek si zase poradil s dorážkami Hvilu, Mlynaroviča aj pokusom Krotáka, a diváci tak stále čakali na gól. Toho sa dočkali nakoniec až v závere 38. min, keď sa po dlhom obliehaní popradskej brány nakoniec presadil strelou švihom od modrej Rehák. Už o 11 sekúnd mohli hostia vyrovnať, keď Lapšanského v úniku zastavil Juraško faulom, ale útočník hostí nedokázal z trestného strieľania trafiť Tomekovu bránu. Domáci gólman potom ešte napravil chyby svojich spoluhráčov v rozohrávke a dobre si počínal aj v záverečných sekundách druhej tretiny pri presilovke Popradčanov.

Vlci prežili bez ujmy aj zvyšok presilovky hostí, a potom odolávali zvyšujúcemu sa tlaku hostí, ktorým sa nežiadalo pod Dubňom prehrať po jedinom inkasovanom góle. Tomek si však stále držal vysoký štandard a dobre mu pomáhali aj spoluhráči. V 50. min. sa dostal do dobrej pozície Rapáč, ale ani po jeho strele sa hostia neradovali. V 54. min šiel na trestnú lavicu Handlovský a hostia už o 24 sekúnd prekonali Tomeka, keď spoza pravého kruhu prestrelil všetko Lapšanský. Žilinčania dostali po faule Mlynaroviča necelé štyri minúty pred koncom šancu hrať až do záverečnej sirény presilovku, ale nepodarilo sa im prekonať Šúreka, a tak sa muselo predlžovať.

V päťminútovom nadstavení mali najskôr navrch domáci, ktorí ho začali v prevahe o jedného muža. Neskôr pritlačili domácich kamzíci a vyzeralo to, že vlci tlak neustoja, ale Tomek neinkasoval. V posledných sekundách mohlo rozhodnúť domáce duo Húževka – Jurík v situácii 2:1, ale Juríkov pokus tri sekundy pred koncom Šúrek chytil.

V samostatných nájazdoch bolo rozhodnuté už po dvoch sériách, keď domáci Švihálek aj Konečný Šúreka prekonali, naopak Kroták s Hvilom proti Tomekovi neuspeli a vlci si tak pripísali na konto aj druhý bod v zápase.

MsHK DOXXbet Žilina – HK Poprad 2:1 pp a sn (0:0, 1:0, 0:1 – 0:0, 1:0)
Góly: 38. Denis Rehák (Hovorka, Handlovský), rozhodujúci nájazd Švihálek – 55. Lapšanský (Chaloupka). Rozhodovali: Štefik, Valach – Rojík, Kollár, vylúčení: 4:4, navyše: Handlovský (Žilina) 10 minút za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 575 divákov

Žilina: Tomek – P. Mikuš, Den. Rehák, D. Brejčák, Juraško, Drábek, Macejko, Kříž, Gutwald – Handlovský, Hovorka, E. Švec – J. Jurík, Húževka, Švihálek – Konečný, Holovič, Stupka – Matis, Ondruš, Gmitter
Poprad: Šúrek – Chaloupka, Fabian, Suchý, J. Brejčák, Dinda, Ježek, Pokovič, Kurali – Lapšanský, Zagrapan, Henderson – Kroták, Mlynarovič, Hvila – Bondra, Troliga, Vašaš – B. Rapáč, Lichanec, Štrauch

Milan Jančuška, tréner Žiliny: „Získali sme dva body až po nájazdoch. Chlapci ukázali v zápase veľmi veľa dobrých, ale aj zlých vecí. Na moje gusto sme robili priveľa individuálnych chýb, ktoré by sa nemali stávať, o zbytočných fauloch nehovoriac. Nešli nám presilovky, ktoré síce trénujeme denne, ale aj také sú zápasy. Obaja brankári podali dnes výborné výkony.“

Marcel Ozimák, tréner Popradu: „Prvá tretina bola opatrná z oboch strán, domáci si vytvorili tri nebezpečné šance, ale obaja brankári podali dnes veľmi dobrý výkon. V druhej tretine, ktorá nebola z našej strany dobrá, sme inkasovali, v tretej časti sme začali viac súpera napádať, hrali sme vabank a podarilo sa nám vyrovnať. Klobúk dolu pred chalanmi, ktorí hrali posledné minúty riadneho hracieho času v oslabení a obetavosťou pomohli Šúrekovi, ktorého zákroky môžu kandidovať aj na zákroky mesiaca. V predĺžení boli šance vyrovnané, domácich úplne na konci opäť vychytal Šúrek. V nájazdoch je to lotéria, získali sme bod, ale hlavu nevešiame. Čakajú nás tri zápasy doma a chceme sa vytiahnuť v tabuľke vyššie.“