Martin Sýkora Hokej

Kamzíci majú po sezóne: Proti Nitre bez víťazstva, corgoni ľahko v semifinále

Popradskí hokejisti odohrali v utorok 21. marca svoj posledný zápas sezóny. Vo 4. zápase play-off proti Nitre inkasovali 5 gólov a sériu ukončili bez víťazstva.

Ilustračný obrázok k článku Kamzíci majú po sezóne: Proti Nitre bez víťazstva, corgoni ľahko v semifinále

Hokejisti HK Nitra zvíťazili vo 4. štvrťfinálovom zápase play off Tipsport Ligy na ľade HK Poprad 5:1 a v najkratšom možnom čase postúpili do semifinále. Nitrania položili základ svojho víťazstva už v prvej tretine, v ktorej strelili tri góly. Obhajca majstrovského titulu triumfoval v sérii 4:0 na zápasy a o jeho prevahe hovorí aj celkové skóre – 19:4.

Domáci mali už v 1. minúte ideálnu príležitosť na gólový vstup do zápasu, ale presilovú hru nedokázali využiť. Po nej už dianie v prvej tretine ovládli Nitrania. V 5. minúte najskôr brankára Popradu Šúreka zachránila ľavá žŕdka a následne si efektne poradil s dorážkou Bajteka, pri ktorej už hostia dvíhali ruky. Hostia pokračovali v aktivite, za ktorú boli odmenení už v 7. minúte. Popradčania neustrážili elitnú formáciu súpera a po prihrávke spoza bránky presne namieril Blackwater – 0:1. V 13. minúte mali domáci šťastie, keď brankár Šúrek udržal puk pred bránkovou čiarou a na opačnej strane si nitriansky brankár Hartzell poradil s nebezpečnou strelou Štraucha. Hostia v 17. minúte pridali druhý gól, keď po Macíkovej prihrávke namieril spomedzi kruhov Šille a prestrelil Šúreka. V hernej pohode hrajúci Nitrania pridali ešte v prvej časti aj tretí gól. K puku sa dostal obranca Rais a zvýšil na 0:3.

Hostia nepúšťali Popradčanov do výhodných streleckých pozícií a tí sa ku gólu nedopracovali ani počas presilovky v 27. minúte. Ako využívať početnú výhodu im hostia ukázali v 30. minúte. Macík si vylepšil streleckú pozíciu a strelou z väčšej diaľky prekvapil Šúreka. Nitrania kontrolovali dianie na ľade, nepúšťali sa do šarvátok a štvorgólový náskok si do konca druhej tretiny bez problémov ustrážili.

Nitrania hrali s chuťou a ťažili z pozičných i individuálnych zaváhaní súpera. Keď Slovák v 46. minúte zblízka upravil na 0:5, došlo k výmene brankárov v popradskom tíme. Šúreka nahradil Pajpach, pre ktorého to bola prvá skúsenosť v play off najvyššej slovenskej súťaže. V 50. minúte bol blízko k ďalšiemu nitrianskemu gólu Krištof, ale zblízka trafil iba žŕdku Pajpachovej bránky. V 58. minúte domáci útočník Andreas Štrauch zmaril čisté konto Hartzellovi, keď ho prekvapil strelou švihom zo strednej vzdialenosti. Na víťazstve hostí to však už nič nezmenilo a tí sa po záverečnom hvizde mohli radovať z postupu medzi štyri najlepšie tímy.

HK Poprad - HK Nitra 4. zápas
47

HK Poprad – HK Nitra 1:5 (0:3, 0:1, 1:1)
Góly: 58. Štrauch (Pajpach) – 7. Blackwater (Slovák, Cope), 17. Šille (Bajtek, Macík), 20. Rais (Kutálek, Tvrdoň), 30. Macík (Kutálek, Mezei), 46. Slovák (Blackwater, Cope). Rozhodovali: Baluška, Lauff – Holienka, Jobbágy, vylúčení: 3:3 na 2 min, navyše Lichanec (Pop.) 10 min. za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 1307 divákov. Zmeny: 46. Pajpach (Pop.) namiesto Šúreka.
(konečný stav série 0:4, Nitra postúpila do semifinále)

HK Poprad: Šúrek (46. Pajpach) – Fabian, Guljajev, Suchý, Dinda, Pokovič, Ibragimov, Davydov – Lichanec, Zagrapan, Henderson – Kroták, Troliga, Matúš Paločko – Hvila, Abramov, Štrauch – Bondra, Murček, Matej Paločko
HK Nitra: Hartzell – Milam, Ordzovenský, Rais, Mezei, Meland, Versteeg, Pupák, Korím – Cope, Slovák, Blackwater – Tvrdoň, Krištof, Kutálek – Macík, Šille, Bajtek – Štefanka, Paukovček, Piačka

Marcel Ozimák, tréner HK Poprad: „V dnešnom zápase sme chceli dosiahnuť zázrak, ale ten sa napokon nekonal. V zápase nenastúpilo viacero našich hráčov, ktorí v nedávnych zápasoch v základnej časti a v play off dávali góly. V našej ofenzívnej hre to bolo cítiť. Nitra vyhrala zaslúžene. Má kvalitný káder, ktorý nebol vybudovaný v jednej sezóne, ale dlhodobo. Naša sezóna sa skončila, no myslím si, že sa za ňu nemusíme hanbiť. Vzhľadom na mnohé udalosti, ktoré sa v klube stali počas sezóny, bol pre nás postup do play off víťazstvom. Gratulujem Nitre k postupu a želám jej celkové víťazstvo. Potom si budeme môcť povedať, že sme vypadli s majstrom.“

Andrej Kmeč, tréner HK Nitra: „Do zápasu sme išli s vedomím, že v prípade víťazstva ukončíme sériu. Vedeli sme, že Poprad nám to nedá zadarmo. V úvode mali domáci presilovku, ktorú sme ustáli. Od prvého gólu sme boli jasne lepší a zápas sme kontrolovali. Myslím si, že sme vyhrali zaslúžene.“

Radoslav Macík, útočník HK Nitra: „Víťazstvo a postup sú skvelé. Do zápasu sme išli na sto percent, pretože sme vedeli, že Poprad na nás bude chcieť vybehnúť a dať v úvode nejaké góly. Tie sme však dali my, čím sme sa upokojili. Potom sme si to už udržiavali a hrali tak, aby sa nikto nezranil.“

Radoslav Suchý, obranca HK Poprad: „Bol to rýchly koniec. Myslím si však, že sme mali dosť silné mužstvo na to, aby sme Nitru viac potrápili. Vyhoreli sme už v prvom zápase, v ktorom sme dostali sedem gólov. Za stavu 0:3 na zápasy sa hrá ťažko.“

Maximilián Pajpach, brankár HK Poprad: „Nebolo jednoduché dostať sa do zápasu. Napokon mi to celkom dobre vyšlo, no pomohlo mi aj šťastie. Som veľmi rád, že som sa dostal do bránky aj počas play off. Bola to pre mňa veľká skúsenosť. Celá sezóna i toto play off mi veľa dalo do ďalšej kariéry.“