Kraj oceňoval najúspešnejších učiteľov a žiakov: Plakety putovali aj pod Tatry
Veľkej pocty sa ušlo dvadsiatim pedagógom a rovnakému počtu žiakov stredných škôl v pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja. Tí boli ocenení plaketami ako najúspešnejší v kraji. Nechýbali medzi nimi ani učitelia a žiaci z nášho regiónu.
Pri príležitosti slávnostného ukončenia školského roka Prešovský samosprávny kraj (PSK) už po siedmykrát ocenil najúspešnejších pedagogických pracovníkov a žiakov stredných škôl v pôsobnosti PSK. Spolu 20 pedagógov z celého kraja tak získalo plaketu Jána Ámosa Komenského – Sophista pro regione – učiteľ múdrosti pre región. Návrhy na ocenenie posielali riaditelia škôl a o ocenení rozhodovali členovia Územnej školskej rady.
O ocenení študentov rozhodovala komisia zložená zo zástupcov odboru školstva PSK. Spolu 20 študentov z deviatich okresov ocenili plaketou Lux Mentium – Svetlo poznania. „Obe ocenenia majú úzku súvislosť s regiónom: Ján Amos Komenský navštívil a krátko pôsobil aj v meste Prešov. Lux mentium je zase názov diela prešovského rodáka Jána Bayera, takmer-zakladateľa evanjelického kolégia,“ vysvetlila hovorkyňa PSK Veronika Fitzeková.
Ocenení pedagógovia z nášho regiónu
Alica Šoltýsová – učiteľka chémie, fyziky a anglického jazyka na Strednej priemyselnej škole v Poprade. Podieľa sa na realizácii medzinárodných projektov a pod jej vedením sa žiaci školy zapojili do projektu Euroscola a navštívili Európsky parlament v Štrasburgu.
Melánia Pavúková – učiteľka matematiky a geografie na Obchodnej akadémii v Poprade. Organizátorka matematických a prírodovedných súťaží ako Klokan či Deň zdravej výživy. Koordinuje domácu i zahraničnú prax žiakov v odbore služby v cestovnom ruchu.
Andrea Petrášková – vedúca školského časopisu Stretnutia na Gymnáziu Pavla Országha Hviezdoslava v Kežmarku. V minulom školskom roku získal časopis Zlaté Štúrovo pero a v tomto školskom roku v tej istej súťaži obsadil 3. miesto.
Marta Sabolová – riaditeľka Strednej odbornej školy v Kežmarku. Pod jej vedením sa začali vyučovať nové odbory, ktoré prispeli k zvýšeniu atraktívnosti školy.
Miriam Sterczová – učiteľka na Strednej odbornej škole vo Svite. Úspešne sa podieľala na realizácii projektu Rozdiely nás spájajú v rámci programu Comenius, či získanie 2. miesta v rámci Projektu EUROSCOLA a účasť žiakov na rokovacom dni v EP v Štrasburgu.
Ocenení žiaci z nášho regiónu
Tomáš Orolín – žiak Strednej priemyselnej školy v Poprade. V celoslovenskej súťaži Innovation&Creativity Camp získal 1. miesto za návrh stratégie na vylepšených 3D simulátoroch. 3. miesto získal v česko-slovenskej súťaži Innovation Camp v Brne.
Marek Kuchta – žiak Strednej zdravotníckej školy v Poprade. Člen redakčnej rady školského časopisu Fonendoskop, ktorý získal ocenenia na súťažiach Štúrovo pero, Žurnálový stetoskop či regionálnych súťažiach.
