Medaily sú rozdelené: Majstrami sveta sa po výhre nad Fínmi stali Američania

Hokejisti USA zvíťazili vo finále majstrovstiev sveta hráčov do 18 rokov nad Fínskom 4:2 a v priamom súboji dvoch šampiónov z nedávnych rokov sa vrátili na pomyselný trón.

Ilustračný obrázok k článku Medaily sú rozdelené: Majstrami sveta sa po výhre nad Fínmi stali Američania

Americkí mladíci potvrdili pozíciu najúspešnejšieho tímu v histórii MS hráčov do 18 rokov. Triumf z Popradu bol pre nich už jubilejným desiatym v tejto kategórii a celkovo majú 15 medailí. Bronzovú priečku obsadili hráči Ruska, ktorí v súboji o 3. miesto zdolali Švédov 3:0.

Zápas mal od úvodu výborné tempo a už v prvej tretine bolo k videniu mnoho zaujímavých príležitostí. Američania išli do vedenia už v 4. minúte, keď Tkachuk vzal puk rozohrávajúcemu obrancovi Anttalainenovi a výbornou prihrávkou ponúkol prvý gól Joshovi Norrisovi. Američania hrali s ľahkosťou, nezriedka si dovolili aj technické parádičky a nad fínskym súperom mali navrch. V 17. minúte zužitkoval prihrávku spoza bránky Farabee a keď ten istý hráč v úvode druhej časti vo vlastnom oslabení pridal aj tretí gól, bolo o víťazovi prakticky rozhodnuté. Fín Rasanen v 28. minúte znížil, ale Mismash o štyri minúty zvýšil náskok Američanov opäť na tri góly – 4:1. U6 v 27. minúte sa Fíni odhodlali k hre so šiestimi hráčmi a americký brankár Dylan St. Cyr chcel k asistencii pridať aj gól. Jeho snaha o strelenie gólu však dopadla veľmi zle a nepresnou rozohrávkou prakticky daroval gól Vaakanainenovi – 4:2. Ďalší gól už nepadol a po zápase tak vypukla obrovská radosť mladých Američanov.

MS18  - Zápasy o medaily
53

USA – Fínsko 4:2 (2:0, 2:1, 0:1)
Góly: 4. Norris (Tkachuk), 17. Farabee (Tortora), 22. Farabee (Cockerill, St. Cyr), 32. Mismash (Hughes, Norris) – 28. Rasanen (Koskenkorva, Kotkaniemi), 57. Vaakanainen. Rozhodovali: Piragič (Chorv.), Garon – Harrington (obaja Kan.), Yletyinen (Švéd.), vylúčení: 7:4 na 2 min., navyše Wahlstrom (USA) 10 min. za napadn. hlavy a krku, presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0.

USA: St. Cyr – Kemp, Hughes, Gildon, Knoepke, Miller, Farrance, Inamoto – Pastujov, Norris, B. Tkachuk – Wahlstrom, Barrat, Mismash – Slaggert, Poehling, Farabee – Tortora, Dhooghe, Cockerill – Reedy

Fínsko: Luukkonen – Heiskanen, Vaakanainen, Teräväinen, Rasanen, Antalainen, Utunen, Isiguzo, Latvala – Vesalainen, Ikonen, Nyman – Talvitie, Virtanen, Ylönen – Kupari, Koskenkorva, Kotkaniemi – Engberg, Aalto, Maansaari

Bronzové medaily do Ruska

V zápase dvoch tímov sklamaných zo semifinálovej prehry podali ruskí hráči koncentrovanejší výkon než ich súper. Rusi boli dôraznejší v defenzíve a v mnohých fázach zápasu si vytvorili tlak. Do vedenia išli v 17. minúte, keď sa zblízka presadil obranca Galenjuk. Švédi si v druehj časti vytvorili niekoľko príležitostí, ale zlyhávali vo finálnej fáze. V 25. minúte si ruský obranca Samorukov vytvoril pozíciu v útočnom pásme a strelou nad lapačku brankára Ahmana upravil na 2:0. Krátko na to mohol znížiť Elvenes, ale v trestnom strieľaní proti Ustimenkovi neuspel. V ďalšom priebehu videli diváci viacero ofenzívnych akcií na oboch stranách, ale ďalší gól padol až počas švédskej hry bez brankára.

Rusko – Švédsko 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Góly: 17. Galenjuk (Čechovič, Svečnikov), 25. Samorukov, 60. Maximov. Rozhodovali: Hejduk (ČR), Thomson – Hancock (obaja USA), Hagerström (Fín.), vylúčení: 2:2 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 2723 divákov.

Rusko: Ustimenko – Dedov, Samorukov, Rubinčik, Galenjuk, Pereljajev, Kalabuškin, Baranov – Čechovič, Lipanov, Svečnikov – Muranov, Koltygin, Toropčenko – Maximov, Klisunov, Slepec – J. Alexejev, Bitsadze, Marušev – Šaškov

Švédsko: Ahman – Walfridsson, F. Westerlund, Brännström, Liljegren, Ginning, Boqvist, Själin – Hugg, Bäck, Bemstrom – Lundestrom, Olofsson, Bemström – A. Johansson, Peterson, Sylvegard – Miketinac, Gustafsson, Fjellström – Elvenes