Peter Handzuš Rôzne

Na celom Spiši bolo v noci pod -20°C. Najviac štípal mráz v Červenom Kláštore

Uplynulá noc a štvrtkové ráno bolo na celom Slovensku veľmi mrazivé. Meteorológovia namerali veľmi nízke hodnoty teploty vzduchu, aké túto zimu ešte neboli.

Ilustračný obrázok k článku Na celom Spiši bolo v noci pod -20°C. Najviac štípal mráz v Červenom Kláštore
8
Galéria
Zdroj: TASR

Pod –20°C teplota klesla najmä na Spiši, pričom minimum bolo v Červenom Kláštore –25,6°C. Pod –24°C namerali meteorológovia napríklad v Podolínci (-25,1°C), Rabči (-24,8°C), Oravskej Lesnej (-24,5°C), v obciach Jarabina a Vernár (-24,3°C), Oravskom Veselom (-24,2°C) a Liesku (-24,1°C).

SHMÚ naďalej varuje pred nízkymi teplotami na strednom a východnom Slovensku. Teplota môže v noci na piatok (2.3.) klesnúť od –15°C až do –24°C. Druhý stupeň výstrahy platí do piatka 08.00 h pre okresy Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Brezno, Poprad, Kežmarok Stará Ľubovňa, Bardejov, Sabinov, Prešov, Levoča, Spišská Nová Ves, Gelnica a Rožňava.

Situácia v atmosfére je podľa meteorológa iná ako pred 50 rokmi, prúdenie vzduchu nad severnou pologuľou je ovplyvnené prebiehajúcou zmenou klímy. Arktída sa v porovnaní s južnejšími zemepisnými šírkami otepľuje oveľa rýchlejšie a zdá sa, že v dôsledku toho je väčšia pravdepodobnosť, že extrémne studený vzduch z nej môže prúdiť do nižších zemepisných šírok. „To, že u nás je veľmi chladno je úzko prepojené s tým, že v Arktíde je zase v niektorých oblastiach veľmi teplo. Je to navzájom prepojené,“ vysvetlil meteorológ Peter Hrabčák.

V Gánovciach ráno namerali najnižšiu teplotu tejto zimy

V gánovskej meteorologickej stanici pri Poprade vo štvrtok ráno namerali najnižšiu teplotu tejto zimy pod Tatrami. Paradoxom však podľa tamojších pracovníkov je, že sa tak stalo počas prvého jarného dňa, ktorý z meteorologického hľadiska pripadá práve na 1. marca. Minimálna nočná teplota tam bola dva metre nad zemou na úrovni –21,3°C a prízemná klesla až na –24,9°C.

"Rovnako 1. marca v roku 1986 bolo –21,0°C, takže dnes sme mali ešte o trochu chladnejšie ako pred 22 rokmi. Sme však veľmi ďaleko od absolútneho rekordu pre našu stanicu, 7. januára 1985 sme tu namerali –27,7°C,“ priblížil meteorológ z gánovskej stanice Peter Hrabčák.

Počas tohto týždňa v Gánovciach zaznamenali štyrikrát po sebe tzv. arktický deň, kedy maximálna teplota nepresiahla mínus desať stupňov Celzia. Stalo sa tak v dňoch od 25. do 28. februára, pričom maximálna denná teplota v utorok (27.2) dosiahla len –14,4°C. „V Poprade sme arktický deň zaznamenali dvakrát po sebe, konkrétne v utorok sme namerali maximálnu dennú teplotu –12,9°C a o deň neskôr to bolo –10,2°C. Minimálna nočná teplota vzduchu bola v Poprade v noci na dnes na úrovni –23°C, prízemná až –26,1°C,“ doplnila meteorologička Anna Pribullová.

V Gánovciach pri Poprade je špeciálna aerologická stanica, kde merajú nielen prízemnú teplotu vzduchu, ale monitorujú dianie aj vo vyšších vrstvách atmosféry. „Vypúšťame meteorologický balón s rádiosondou. Počas posledných dní sme namerali extrémne nízke teploty aj vo voľnej atmosfére. Štyrikrát sme v hladine 850 hektoPascalov, teda približne vo výške 1500 metrov, zaznamenali teplotu nižšiu než –20°C, čo je hodnota, ktorá sa blíži k rekordom," objasnila Pribullová. Rekord pre túto hladinu z 13. januára 1987 je –23,3°C.

Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM