Pohyb vonku treba plánovať: Stále platia výstrahy pred búrkami

Júlové počasie je ako stvorené na rýchle búrky a s nimi spojené prívalové dažde. Počas letných mesiacov sa ovzdušie rýchlo otepľuje a následne vznikajú búrky.

Martin Sýkora
Ilustračný obrázok k článku Pohyb vonku treba plánovať: Stále platia výstrahy pred búrkami
Foto: Radoslav Dudáš / Zdroj: Dnes24.sk

Meteorológovia varujú pred búrkami a prívalovými dažďami prostredníctvom výstrah už niekoľko dní. Pre podtatranské okresy platí na dnes 1. stupeň výstrahy, rovnako ako pre celé Slovensko.

1. stupeň výstrahy upozorňuje na jav, ktorý môže spôsobiť relatívne malé nebezpečenstvo, škody na majetku menšieho rozsahu. Môže sa vyskytnúť aj niekoľkokrát do roka.

Na celom území Slovenska sa dnes môžu vyskytnúť búrky. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu prvého, najnižšieho stupňa. Platí od 10:00 hod do 20:30 hod. Meteorológovia upozorňujú, že s búrkami môžu byť spojené krátkodobé, no intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny zrážok dosiahnuť 20 až 40 milimetrov a nárazy vetra 50 až 75 kilometrov za hodinu.

Pri búrkach je možný aj výrazný prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch. Môže dôjsť aj k stekaniu vody zo svahov a zatápaniu pivníc, podchodov a podjazdov.

Búrky pod Tatrami ničili i zabíjali

V uplynulých dňoch spôsobili búrky niekoľko nepríjemných situácií. Kvôli prívalovému dažďu bola zatvorená Botanická záhrada v Tatranskej Lomnici http://poprad.dnes24.sk/…orena-245346, na turistických chodníkoch sa strácali turisti http://poprad.dnes24.sk/…prace-245463, dokonca blesk aj zabíjal http://poprad.dnes24.sk/…eskom-245461.

Vieme, ako sa zachovať v čase rizika ohrozenia pri búrke – stačí dodržať desatoro, ktoré vám môže zachrániť život http://poprad.dnes24.sk/…burku-240528.

Zdroj: Dnes24.sk

Odporúčame