Monika Vengrínová Rôzne

Príprava žiadosti o kandidatúru na ZOH 2022 je v plnom prúde. Čo všetko bude treba urobiť?

Delegácia Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport spolu s prezidentom Slovenského olympijského výboru v Poľsku rokovala o kandidatúre na Zimné olympijské hry 2022. Prihlášku odošlú do polovice marca.

Ilustračný obrázok k článku Príprava žiadosti o kandidatúru na ZOH 2022 je v plnom prúde. Čo všetko bude treba urobiť?
Zdroj: Webnoviny.sk

S prihláškou nie sú žiadne problémy, podaná bude včas

Rokovanie o poľskej kandidatúre na Zimné olympijské hry (ZOH) 2022 u našich severných susedoch dnes prezident Slovenského olympijského výboru František Chmelár a Výbor NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport ukončili s tým, že do polovice marca bude všetko pripravené tak, aby mohli na Medzinárodný olympijský výbor poslať prihlášku na kandidatúru.

„Momentálne vypĺňame anketový formulár, v ktorom musíme odpovedať na jednotlivé otázky týkajúce sa kandidatúry. Zatiaľ je to bezproblémové a úprimne povedané, neviem si predstaviť, že by sme žiadosť nestihli podať. Robíme všetko pre to, aby bola vypracovaná správne a aby sme ju mohli na čas doručiť MOV,“ uviedla po rokovaní predsedníčka kandidátskeho výboru ZOH Krakov 2022 Jagna Marczulajtis Walczaková s tým, že posúdenie vplyvov na životné prostredie bude potrebné až v druhej fáze. Ďalšia žiadosť sa tak bude musieť odovzdať v júli. „V nej bude nutné doplniť ďalšie zložky projektu a práve v tomto období nás čaká dosť veľa práce,“ dodala Walczaková.

Naše ekonomické zázemie môže byť výhodou

Ako uviedol Chmelár, zdanlivá nevýhoda oboch kandidátskych krajín v podobe ekonomického zázemia oproti iným štátom ako Čína či Kazachstan môže byť v konečnom dôsledku skôr výhodou: "MOV si uvedomuje nebezpečenstvo stále sa zvyšujúcich výdavkov, gigantizmu, orientácie usporadúvať olympijské hry v bohatých štátoch a miestach, a to by bol kolotoč, ktorý by mohol znamenať koniec olympijských hier ako takých. Existuje určitá dobrá vôľa a zámer nového prezidenta MOV v rámci agendy 2020, čo je taký hlavný program MOV, pripraviť nový pohľad na organizáciu olympijských hier. Ja si osobne myslím, že nie je cesta zablokovať diverzifikáciu určitých olympijských súťaží nejakými pravidlami, ako napríklad v prípade našej žiadosti organizovať hokejový turnaj na slovenskej strane Tatier, ale cesta je zvýšiť efektivitu, úspornosť a rozumnosť organizácie olympijských hier“.

V tejto fáze podľa neho ešte nie je nutné pripraviť pre MOV kompletný projekt. To, čo je v prvej žiadosti potrebné zo slovenskej strany, bude pripravené. Chmelár ďalej uviedol, že nie je cieľom oboch zainteresovaných krajín pripraviť megalomanský projekt, skôr taký, ktorý by pozdvihol rozvoj športovísk v regióne i infraštruktúru: „Videli sme to vo Vencouveri, v Londýne i teraz v Soči, že tendencia organizácie prípravy najmä objektov je taká, že niektoré športoviská po skončení olympijských hier buď znížia svoju kapacitu divákov na rozumnú mieru, alebo sa zlikvidujú, premiestnia sa na iné miesto, alebo sa predajú. Je to realita, ktorú je možné uplatniť aj v našom poľsko-slovenskom projekte,“ objasnil Chmelár.

Diaľnica z Bratislavy na Liptov i modernizácia popradského letiska

V prípade úspešnej kandidatúry bude podľa Chmelára potrebné dobudovať diaľnicu z Bratislavy na Liptov, tiež modernizovať letisko v Poprade a kvalitnými cestami prepojiť Krakov – Zakopané – Poprad, resp. Liptovský Mikuláš. „Čo sa týka Jasnej, bude tam potrebné dobudovať zjazdovku. Predovšetkým v hornej časti Chopku bude treba urobiť určité opatrenia, aby sneh vietor neodfúkaval, a samozrejme, upraviť dojazdy, pretože nie sú upravené na takú kapacitu divákov, ktorá by sa očakávala,“ dodal Chmelár. Okrem toho bude potrebné zabezpečiť bezproblémovú prepravu divákov z Liptovského Mikuláša do Jasnej. Zaťažkávacou skúškou strediska budú juniorské majstrovstvá sveta v zjazdových disciplínach.

Podľa poslancov, ktorí sa zúčastnili na rokovaní v Poľsku, má poľská kandidatúra na ZOH šancu uspieť. „Zatiaľ nie je definitívne jasné, koľko nás bude olympiáda i samotná kandidatúra stáť, avšak napríklad Barcelona, ktorá mala veľmi nákladné letné olympijské hry, ešte dnes, desať rokov odvtedy, ako sa konali, má z turistického ruchu dvojnásobok toho, čo mala predtým. Som presvedčený, že návratnosť nákladov na olympiádu, i keď možno nie okamžite, ale určite sa prejaví, a to prostredníctvom cestovného ruchu,“ dodal poslanec Martin Fronc.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM