Slováci po prehre iba o bronz

Slovenskí hokejoví reprezentanti prehrali v piatok v prvom zápase Rakúskeho pohára v Klagenfurte s Bieloruskom 1:2 po predĺžení. V sobotu sa o 16.45 stretnú o tretie miesto s neúspešným zo zápasu Rakúsko - Švajčiarsko.

Slovensko s Bieloruskom 1:2pp -SÚHRN (3) hlasy, Vůjtek

Klagenfurt 16. decembra (TASR) – Slovenskí hokejoví reprezentanti prehrali v piatok v prvom zápase Rakúskeho pohára v Klagenfurte s Bieloruskom 1:2 po predĺžení. V sobotu sa o 16.45 stretnú o tretie miesto s neúspešným zo zápasu Rakúsko – Švajčiarsko.

Slovensko – Bielorusko 1:2 po predĺžení (1:1, 0:0, 0:0 – 0:1)

Góly: 20. Radivojevič (Cibák, Starosta) – 10. Stepanov (Meleško, Denisov), 61. Demagin. Rozhodcovia: Falkner, Potocan – Podlesnik, Trattnig (všetci Rak.), vylúčení: 4:4, preslovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 650 divákov.

SR:
Lašák – Starosta, Stehlík, Kudroč, Sersen, Mihálik, Tabaček, Ďaloga, Švarný – Radivojevič, Cibák, Hossa – Bartovič, Bližňák, Ružička – Miklík, Mikúš, Haščák – Dravecký, Lušňák, Bakoš

Bielorusko:
Mezin – Denisov, Stasenko, Goroško, Kosťučenok, Antonov, Baško, Černok – Demagin, Kaľužnyj, Koľcov – Kulakov, Kovyrišin, Michaľov – Meleško, Stas, Stepanov – Pavlovič, Kitarov, Drozd

Tempo zápasu sa rozbiehalo pomaly, ale zhruba v polovici úvodného dejstva sa rozvinulo do pomerne sviežeho divadla. Slováci mali prvú možnosť skórovať, keď Bližňák s Bartovičom vybojovali presilovku, tá však nedopadla priaznivo. Naopak, prevahu si postupne vybudovali Bielorusi, ktorým sa to darilo rýchlymi kontrami. Lašák mal čo robiť pri šanciach Demagina a Stasa a v závere prvého oslabenia ho zastúpil Mikúš, ktorý zakročil palicou, keď sa puk ocitol sám pred poloprázdnou bránkou. Lenže varovania nepadli na úrodnú pôdu, štvrtá formácia zostala na ľade príliš dlho a Bielorusi skórovali po parádnej kombinácii. Aj keď súper bol počas celej tretiny nebezpečnejší, pomerne vyrovnané dianie napokon aj odzrkadlil vyrovnávajúci gól, ktorý v presilovke po akcii celej lajny strelil Radivojevič.

Po dvoch-troch rozpačitejších minútach to Slováci v druhej časti riadne rozpumpovali. Najmä prvý a tretí útok hrali vynikajúco a k nim sa pripojil v ofenzíve nečakane aktívny obranca Starosta. Mužstvo vyvíjalo veľký tlak a hoci sa šance neprodukovali ako na bežiacom páse, zopár ich bolo veľkých. Zdalo sa, že Bielorusi nestíhajú korčuľovať, lenže v závere si vytvorili niekoľko nebezpečných situácií a Lašák opäť trikrát čaroval.

V tretej časti sa Slováci pokúšali prevziať opraty do vlastných rúk, ale nedarilo sa im to úplne podľa predstáv. Boli síce aktívnejší, lenže Bielorusi sa zamerali na poctivé bránenie a veľmi kvalitne prehusťovali kritické priestory. Slovenskí hokejisti sa nedostávali do dobrých streleckých pozícií a hoci ani súper nie, v 53. minúte Kaľužnyj trafil žŕdku. Pár príležitostí zachránil aj Lašák, keď sa jeho spoluhráči dostali do nevýhody po dvoch vylúčeniach. Predĺženie po 25 sekundách zrušil Demagin…

Ján Lašák, brankár SR: „Bielorusi tam mali šance, ale aj my. Proste sme mali vyhrať. Toto bol ich hokej, mali mužstvo z KHL, hrali kolektívne, veľa jazdili, výborne bránili.“

Martin Cibák, útočník SR: „Je to príprava, hrali sme dobre, snažili sme sa. Učíme sa nové systému. V druhej tretine sme tam mali tlak i šance, aj naša formácia, škoda, párkrát nám tam skočil puk.“

Branko Radivojevič, strelec jediného gólu: „Škoda, prehra mrzí. Mali sme šance, ktoré sme mohli premeniť. Hokej sa hrá na góly a s jedným sa dá ťažko vyhrať.“

Vladimír Vůjtek, tréner SR (vo štvrtom zápase na striedačke zaznamenal prvú prehru): „V prvej tretine sme sa hľadali, bolo to rozhárané, tie kombinácie nám nešli. V druhej tretine sme hrali veľmi dobre, tam sme to mali rozhodnúť. Ale gól v celom zápase dal len Branko, takže sme neuspeli.“