Podtatranská hasičská pokračovala v nedeľu 26. 5. 2013 štvrtou súťažou. Organizátorom bol Dobrovoľný hasičský zbor Spišský Štiavnik, patriaci medzi najstaršie v okrese Poprad, ktorý v minulom roku oslávil už 130. výročie svojej činnosti.

Ilustračný obrázok k článku Súťaž hasičských družstiev v Spišskom Štiavniku. Najmladší hasiči si zmerali sily v Štrbe

Súťaž hasičských družstiev v Spišskom Štiavniku

Na športovom ihrisku v Spišskom Štiavniku sa konal dvanásty ročník súťaže hasičských družstiev o Putovné poháre starostky obce. V piatich kategóriách / muži do 35 rokov, muži nad 35 rokov, ženy, dorastenci, dorastenky/ svoju šikovnosť a súhru predviedlo rekordných 41 družstiev. Medzi mužmi spomedzi 21 tímov zvíťazil Reľov okres Kežmarok /15,84 s/ Tento čas je rekordom tejto trate a podarilo sa to len mužom z Gerlachova v roku 2010. Druhý skončil Spišský Štvrtok okres Levoča /16,28 s/ a tretia Šuňava okres Poprad /17,32 s/.

V kategórii žien sa predstavilo osem družstiev . Zvíťazila Šuňava – obhájila minuloročné víťazstvo, keď dosiahla čas 22,49 s, druhá skončila Hranovnica s časom 23,33 s. Tretia bola Štrba s časom 24,20 s. Medzi dorastencami boli prví domáci zo Spišského Štiavnika – čas 18,14 s je rekordom súťaže v tejto kategórii. Druhý bol Svit /27,08 s/ a tretia Spišská Teplica.

Najväčšiu radosť mali dievčatá z Hranovnice z prvého miesta /23,33 s / a pripísali si na svoje konto druhé tohtoročné víťazstvo. Druhá priečka patrila Švábovciam /23,33 s/. Tretie Vikartovce skončili s časom 23,99 s.

Po druhý krát v tohtoročnej súťažnej sezóne sa predstavili i hasičské družstvá mužov nad 35 rokov . Najlepšie to dokázala už tri roky po sebe Spišská Sobota I /20,59 s/ pred Batizovcami /25,09 s/ a Spišskou Teplicou /30,84 s/. Všetky zúčastnené družstvá sa dobre popasovali so súťažnou disciplínou hasičský útok za čo najlepšie tri tímy vo všetkých kategóriách prevzali vecné ceny. Ocenenie uskutočnila starostka obce Mária Kleinová, ktorá odovzdala i päť krásnych putovných pohárov . Poďakovala všetkým súťažiacim i organizátorom za dobre pripravenú akciu, ktorej sa zúčastnil i hojný počet obyvateľov obce.

V Podtatranskej hasičskej lige pred ďalšou súťažou, ktorá sa uskutoční v sobotu 8. 6. 2012 v Štôle, u mužov je prvá Šuňava pred Gerlachovom, tretie je Spišská Teplica. U žien si najlepšie vedie Spišská Sobota pred Šuňavou a Spišským Bystrým. Medzi dorastencami je najlepší Spišský Štiavnik pred Svitom a Spišskou Teplicou, u dorasteniek Hranovnica pred Vikartovcami a Strážami.

Súťaž mladých hasičov – memoriál Jána Jonasa a Dušana Sokola v Štrbe

Okresný výbor Dobrovoľnej požiarnej ochrany v Poprade patrí medzi tie organizácie, ktoré sa môžu pochváliť svojou neustálou aktivitou. Víkend čo víkend sa prezentuje na verejnosti rôznymi akciami pre dobrovoľných hasičov – dospelých, dorast či žiakov. Uplynulú sobotu 25. 5.2 013 v spo­lupráci s Dobrovoľným hasičským zborom v Štrbe pripravili na miestnom futbalovom štadióne 5. ročník súťaže mladých hasičov – memoriál Jána Jonasa a Dušana Sokola. V úvode všetkých prítomných privítal starosta obce Štrba Michal Sýkora u ktorého majú dobrovoľní hasiči v obci dlhoročnú podporu.

Mladí hasiči preukazovali pripravenosť v dvoch disciplínach celoštátnej hry PLAMEŇ – požiarnom útoku CTIF a štafete na 400 metrov s prekážkami . Dosiahli tu veľmi pekné výsledky i napriek chladnému počasiu na mokrom teréne po daždi. V celkovom poradí medzi desaťčlennými kolektívmi prvé miesto u chlapcov už tretí rok po sebe obsadila DHZ Šuňava / vedúca kolektívu Žofia Šebestová/ pred DHZ Gerlachov / vedúci Miroslav Budinský/ a DHZ Podolínec /vedúca Mgr. Iveta Stehlíková/ . Aj medzi dievčatami bola už po piaty krát prvá ZŠ Šuňava / vedúci Ján Kalla / pred DHZ Spišské Bystré / vedúci František Kundis a Mária Ilošvajová/ a DHZ Šuňava / vedúca Žofia Šebestová /. Súťažili i 5-členné družstvá, ktoré mali upravené súťažné podmienky . Tu boli najlepší chlapci z Tatranskej Lomnice / vedúci Ing. Stanislav Kováč/ pred dievčatami zo ZŠ Šuňava / vedúca Iveta Fendeková / a chlapcami z DHZ Šuňava / vedúca Mgr. Henrich Barilla /.

Súťažiaci si účasťou podľa umiestnenia pripísali ďalšie body do tabuľky už trinásteho ročníka Podtatranskej olympiády mladých hasičov, kde po štyroch súťažiach medzi chlapcami vedie DHZ Gerlachov pred DHZ Šuňava a DHZ ZŠ Spišská Teplica . U dievčat je suverénne najlepšia ZŠ Šuňava pred DHZ Vikartovce a DHZ Spišské Bystré.

Hasičská mlaď si najbližšie zmerá sily v okresnom kole celoštátnej hry PLAMEŇ 2013, ktoré sa uskutoční v Liptovskej Tepličke na futbalovom ihrisku v nedeľu 2. Júna.