V popradskej nemocnici otvorili nové 3T pracovisko magnetickej rezonancie

V Nemocnici Poprad, a.s., bude pre pacientov od februára k dispozícii nové 3T pracovisko magnetickej rezonancie (MR) - špičková technológia a tisíce pacientov ročne.

Martin Sýkora

Vyššia kvalita i rýchlosť

Primárka MR Poprad Katarína Ménová dnes na tlačovej konferencii uviedla, že ide o prístroj so silou magnetického poľa tri Tesla, čo znamená pre pacienta dostupnosť najnovších vyšetrovacích postupov a zvýšenie komfortu počas vyšetrenia rozšírením otvoru magnetu.

Lekári ocenia lepšiu kvalitu a zreteľnosť MR snímok, rýchlejšie vyšetrenie pacientov a rozšírenie diagnostických možností v oblasti magnetickej rezonancie. Celkovou modernizáciou pracoviska magnetickej rezonancie sa dvojnásobne zvýšila kapacita čakárne a pacienti majú k dispozícii i vynovené priestory.

„Nový prístroj prinesie do regiónu pod Tatrami okrem všetkých štandardných typov vyšetrení aj nové špecializované vyšetrenia, ktoré rozšíria možnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Ide napríklad o vyšetrenia z oblasti neuroradiológie, kde sa štandardom stávajú zobrazenia s rozlíšením menej ako 1×1×1 mm, či menej zaťažujúce vyšetrenia prostaty bez nutnosti použiť endorektálnu cievku,“ povedala Ménová.

Foto: Peter Handzuš

Za 10 rokov 100 tisíc pacientov

Nové diagnostické postupy bude možné použiť aj v oblasti degeneratívnych ochorení, ako je Alzheimerova či Parkinsonova choroba. Prístroj podľa jej ďalších slov poskytuje možnosť precíznejšej diagnostiky ochorení mozgu a lepšie predoperačné plánovanie mozgových operácií s využitím znázornenia mozgových traktov a funkčných oblastí mozgu. Zároveň umožní aj komplexné vyšetrenia hrudnej a brušnej dutiny, panvy, muskuloskeletálneho systému, cievneho systému dospelých aj detských pacientov a veľa pokročilých klinických aplikácií. Výhodou prístroja je priestrannejší vyšetrovací tunel, ktorý ocenia najmä obéznejší pacienti.

„Starý prístroj bol od svojho spustenia v roku 2006 v nepretržitej prevádzke. Ročne sme vďaka nemu vyšetrili 10 000– 12 000 pacientov, čo je vyše 100 000 pacientov za posledných desať rokov,“ uviedla Ménová.

Ako doplnila, vďaka novému prístroju bude možné pacientom ponúknuť najmä náročnejšie a kvalitnejšie vyšetrovacie metódy. „Rozhodli sme sa pre výmenu prístrojového vybavenia vrátane komplexnej rekonštrukcie pracoviska MR Poprad,“ informoval generálny manažér Pro Diagnostic Group, a.s., ktorá prevádzkuje MR zariadenia v popradskej nemocnici, Ladislav Pásztor.

Foto: Peter Handzuš

Nová dimenzia diagnostiky

„Ďalšou novinkou a prínosom nového MR je možnosť využiť postprocesingový server a novú diagnostickú platformu, ktorá ponúka možnosť ďalšieho spracovania na snímaných vyšetrení s rozšírením o ďalšie funkčné parametre, ako je napríklad difúzia a perfúzia či spektroskopické vyšetrenie. Pre odosielajúcich lekárov to znamená novú dimenziu diagnostiky, ktorá prinesie presnejšie výsledky vyšetrení nad rámec zmien, na ktoré sme boli doteraz zvyknutí,“ uzavrel Pásztor.

Zdroj: TASR

Odporúčame