Peter Handzuš Rôzne

1. máj v Tatrách: Oslavoval aj vodca proletariátu Lenin

Prvomájový sprievod, tribúna s pohlavármi, transparenty s agitačnými heslami, fotografie komunistických pohlavárov, pionieri a zväzáci, nič z toho nechýbalo na dnešných oslavách 1. mája vo Vysokých Tatrách.

Do Vysokých Tatier aj tohto roku zavítali českí turisti, ktorí už niekoľko rokov chodia na retro pobyty do hotela Morava v Tatranskej Lomnici práve počas májových sviatkov.

K účastníkom prvomájových osláv sa z tribúny v Novom Smokovci prihovoril aj Vladimír Iljič Lenin. Následne sa účastníci osláv na čele s vodcom proletariátu vydali na prvomájový sprievod centrom Smokovcov. Turisti, ktorí dnes prišli do Tatier, sa mohli cítiť rovnako ako pred viac ako 20 rokmi.

Rozdiel oproti minulosti bol v tom, že dnešné oslavy 1. mája vo Vysokých Tatrách sú retro spomienkou na prvomájové oslavy a sprievody z čias, keď účasť v nich bola povinná.

Dnešné podujatie bolo a je hlavne o zábave. Juraj Martiček, ktorý dnes hrá rolu V. I. Lenina, hovorí, že toto podujatie je hlavne o stretnutí sa ľudí. Mnoho ľudí, sa z Vysokých Tatier vytráca.

„Ľudia sa rozpŕchli. V Tatrách domáci robotu nenachádzajú a núti ich odísť z Tatier,“ povedal pre SITA Martiček. Hlavným zmyslom dnešného podujatia je stretnutie sa ľudí a zábava, ale i zaspomínanie si na staré časy.

Počas dnešného dňa sa stretnú ľudia, ktorí sa možno aj rok, či viac nevideli. V poslednom období je podľa neho málo možností na stretávanie sa ľudí, každý sa niekam ponáhľa.

Prvomájový sprievod, do ktorého sa zapojili stovky ľudí, začal pri Terase Alpina v Novom Smokovci. Následne sa vybral do Starého Smokovca, kde museli policajti dočasne uzavrieť hlavnú komunikáciu prechádzajúcu cez túto tatranskú osadu.

Zabávajúcich sa pozdravovali aj okoloidúci turisti a motoristi. Účastníci ukončili sprievod opäť pri terase Alpina, kde už na nich čakalo tradičné prvomájové menu – guláš a pivo.

Poprad24/webnoviny Foto: Michal Handzuš Video: Peter Handzuš

1. máj v Tatrách: Oslavoval aj vodca proletariátu Lenin
1
Galéria
prvymaj
29
Galéria

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie