Peter Handzuš Rôzne

Adventný veniec symbolizuje prípravu na Vianoce

Symbolom obdobia adventu - duchovnej prípravy na slávenie Vianoc - je adventný veniec so štyrmi sviečkami, ktoré sa postupne zapaľujú počas štyroch adventných nedieľ. Veriaci katolíci a evanjelici zapália prvú sviečku na adventnom venci v kostoloch č

Veniec je od nepamäti symbolom víťazstva a kráľovskej dôstojnosti. Aj Biblia hovorí o venci ako o prejave úcty, radosti a víťazstva. Adventný veniec vzdáva hold tomu, kto je očakávaný a kto zároveň prichádza ako víťaz, ako kráľ a osloboditeľ. Rozlievajúce sa svetlo z horiacich sviec vyjadruje prichádzajúceho Krista, ktorý rozptyľuje temnotu a strach, pretože on je „svetlo sveta“.

Podľa viacerých duchovných adventný veniec má svoj význam aj v mimonáboženskej oblasti a zohráva vlastne misijnú úlohu, keď aj sekulárnemu človeku, ktorý by si inak azda ani nespomenul, pripomína, že je tu zvláštne obdobie, advent, upozorňujúce na príchod Krista.

Známa je tradícia o adventnom venci, ktorý vyrobil začiatkom 19. storočia nemecký evanjelický pastor Johann Henrich Wichern. Pochádzal z Hamburgu a ako najstarší syn mal sedem súrodencov. V dospelosti sa stal vychovávateľom, vyštudoval teológiu, aby mohol byť evanjelickým pastorom. Túžil starať sa o chudobných ľudí a vďaka tvrdej práci a milodarom sa mu podarilo zriadiť útulok pre chudobné a opustené deti. Útulok nazval Drsný dom a opustené deti tam pod jeho opaterou bývali a učili sa remeslám. Na základe neustálych otázok týchto detí, koľko dní ešte zostáva do Vianoc, rozhodol sa vyrobiť drevený veniec s 24 sviečkami – 19 tenšími, ktoré predstavovali všedné dni, a štyrmi hrubšími sviečkami symbolizujúcimi štyri adventné nedele.

V súčasnosti sa používajú adventné vence so sviečkami rôznych farieb, mali by však byť fialové alebo tmavomodré, pripomínajúce liturgickú farbu adventu.

Zdroj: TASR

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM