Správy

Ak sa nepodarí zakázať plasty, v roku 2050 ich bude v oceáne viac než rýb

Znečistenie planéty naberá obludné rozmery. Pokiaľ nebudeme konať, už o niekoľko rokov bude odpadu v oceánoch viac než rýb.

Zdroj: YouTube.com

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) schválili v stredu na prebiehajúcom plenárnom zasadnutí v Štrasburgu veľkou väčšinou hlasov smernicu, na základe ktorej má byť v celej EÚ zavedený zákaz používania jednorazových plastových výrobkov, ako sú slamky, príbory alebo vatové tyčinky. Smernicu podporilo 560 europoslancov, 35 hlasovalo proti.

Znečistenie plastmi ohrozuje celosvetový morský ekosystém. Pokiaľ ľudstvo nebude konať, už o desať rokov množstvo plastového odpadu v moriach zdvojnásobí.

V roku 2050 budú oceány obsahovať viac plastu než rýb – ak porovnáme ich hmotnosť.

Oceán produkuje viac než polovicu kyslíka, ktorý dýchame a je v ňom uschované 50-krát väčšie množstvo oxidu uhličitého, než v atmosfére.

Napriek tomu sa globálna výroba plastov neustále zvyšuje a v roku 2017 dosiahla 348 miliónov ton. Podiel Európy na tejto výrobe predstavoval 18,5 percenta, teda vyše 64 miliónov ton, čo je zvýšenie o 3,4 percenta v porovnaní s predchádzajú­cim rokom.

Do svetových oceánov sa dostáva čoraz väčšie množstvo odpadu, ktorý ovplyvňuje zdravie ekosystémov a zabíja zvieratá.

Plasty tvoria podľa údajov Európskej komisie (EK) viac ako 80 percent morského odpadu (niektoré zdroje uvádzajú až 90 percent). Medzi najnebezpečnejšie segmenty, ktoré znečisťujú prostredie morí a oceánov patria plastové fľaše, plastové tašky, ale aj súčasti rybárskeho výstroja a tiež cigarety s plastovým filtrom — tie sú dokonca na druhom mieste medzi znečisťujúcimi druhmi plastov, ktoré sú vyplavované na európske pláže. Cieľom EÚ je eliminácia plastových výrobkov, resp. čo najvyššia možná miera recyklácie odpadu.

Zakázali jednorazové plastové výrobky

Európsky parlament už 24. októbra 2018 schválil celoeurópsku stratégiu pre plasty, ktorá je súčasťou prechodu na vyšší stupeň obehového hospodárstva. Európska komisia túto stratégiu predstavila počas vlaňajška. Poslanci odsúhlasili, aby boli v EÚ zakázané jednorazové plastové predmety ako sú taniere, príbory, slamky alebo paličky na balóny. Tieto produkty, ktoré tvoria viac ako 70 percent odpadu v moriach, budú zakázané na trhu EÚ počnúc rokom 2021. EP do pôvodného zoznamu zakázaných plastov pridal aj obaly či nádoby pre rýchle občerstvenie vyrobené z polystyrénu. Za smernicu z dielne EK hlasovalo vtedy 571 poslancov, 53 bolo proti a 34 sa zdržalo hlasovania.

V decembri sa podarilo dosiahnuť politickú dohodu na výraznom obmedzení, resp. zákaze plastov medzi zástupcami EP a Rady EÚ. „V situácii, keď jeden rok privezieme ulovené ryby domov v plastovej taške a v nasledujúcom roku prinesieme túto tašku domov v rybe, musíme tvrdo a rýchlo pracovať,“ konštatoval eurokomisár pre životné prostredie, námorné záležitosti a rybné hospodárstvo Karmenu Vella.

Výrazný podiel na produkcii odpadu majú igelitové tašky. Na svete sa ich každoročne použije okolo 500 miliárd. Priemerne to vychádza na 150 tašiek ročne na každého človeka. Zem by mohli plastové tašky 4200-krát obmotať. Recykluje sa z nich len jedno až tri percentá.

Stop plastovým taškám

Doteraz plastové tašky na svojom území zakázalo 59 krajín. V abecednom poradí to sú Albánsko, Antigua a Barbuda, Bahamy (zakážu od roku 2020), Bangladéš, Belize, Benin, Bhután, Botswana, Burkina Faso, Čína, Dánsko, Eritrea, Estónsko, Francúzsko, Gabon, Gambia, Gruzínsko, Grécko, Guinea-Bissau, Haiti, Holandsko, Hongkong, India, Indonézia, Izrael, Južná Kórea, Južný Sudán, Kambodža, Kamerun, Keňa, Kongo, Litva, Lotyšsko, Madagaskar, Malawi, Mali, Malta, Mauretánia, Mexiko, Moldavsko, Maroko, Mozambik, Nepál, Nový Zéland, Niger, Panama, Papua Nová Guinea, Poľsko, Pobrežie Slonoviny, Rwanda, Senegal, Slovinsko, Somálsko, Srí Lanka, Taliansko, Taiwan, Tanzánia, Uganda, Vanuatu.

V afrických štátoch, ktoré už zakázali plastové tašky, platia mimoriadne tvrdé tresty v Keni, kde za predaj či výrobu tohto artiklu hrozí pokuta v prepočte 17 000 eur, resp. štyri roky väzenia. V Indii uhynula každá dvadsiata krava na následky prehltnutia plastovej tašky, ich zákaz tam platí už od roku 2002. V Spojených štátoch amerických platí takýto zákaz v Kalifornii a na Havaji.

Mnohé európske krajiny, medzi nimi Slovensko aj Česká republika, idú cestou spoplatnenia plastových tašiek. Na Slovensku sú plastové tašky spoplatnené od 1. januára 2018. V Írsku daň vo výške 22 centov za tašku znížila používanie „igelitiek“ o 90 percent. V Portugalsku zavedenie poplatku znížilo spotrebu tašiek o 85 percent a v Dánsku, ktoré má celkovo najnižšiu úroveň využívania plastov v Európe a kde platí zákaz vyrábať a predávať igelitové tašky od roku 2003, spotrebuje občan priemerne štyri tašky za rok.

Foto: ilustračné

Nebezpečné plasty
14
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM