Rôzne

Ako chce ministerstvo riešiť sanáciu Spišského hradu? Povie to koncom septembra

Ako chce rezort kultúry riešiť sanáciu Spišského hradu, ktorého časti sú v havarijnom stave? Povie to koncom tohto mesiaca.

Ilustračný obrázok k článku Ako chce ministerstvo riešiť sanáciu Spišského hradu? Povie to koncom septembra
Zdroj: TASR

Rezort kultúry pôvodne chcel od vlády žiadať 4,8 milióna eur, ministerstvo financií ho však v rámci skráteného medzirezortného pripomienkového konania vyzvalo, aby našiel prostriedky v rámci svojej kapitoly.

Prebieha zapracovanie pripomienok

„V súčasnosti sa ukončilo medzirezortné pripomienkové konanie. Momentálne prebieha zapracovanie vznesených pripomienok. Finálnu podobu hodláme koncom mesiaca september predložiť na rokovanie vlády," uviedol Pavol Čorba z kancelárie ministerky kultúry s tým, že na konečnej verzii rezort intenzívne pracuje.

Ministerstvo financií v pripomienke žiada, aby sa materiál upravil tak, aby z neho vyplývali dodatočné požiadavky na rozpočet verejnej správy. „Výdavky vyplývajúce z predloženého materiálu žiadame zabezpečiť v rámci schválených limitov výdavkov kapitoly Ministerstva kultúry SR na príslušný rozpočtový rok," uviedlo.

Upozorňuje tiež, že časti materiálu sú vo vzájomnom rozpore a k materiálu sa neuskutočnilo predbežné pripomienkové konanie. Tlačový odbor rezortu financií dodal, že vyjadrovať sa k materiálu je zatiaľ predčasné. V súčasnosti sa totiž návrh rozpočtu verejnej správy ešte len pripravuje.

Ministerstvo kultúry materiál do medzirezortného pripomienkového konania predložilo pred necelými dvoma týždňami. Skrátenú formu odôvodnilo naliehavým verejným záujmom a havarijným stavom. Od vlády na sanáciu častí hradu žiada 4,8 milióna eur. Upozorňuje, že sa môže zopakovať podobná situácia ako v roku 1994, keď padajúce bloky ohrozovali okolitú zástavbu v Spišskom Podhradí. Dodalo, že hrozí tiež samovoľné zrútenie niektorých častí.

Progresívny vývoj

„Poruchy majú vzhľadom na svoje príčiny progresívny vývoj, ktorý sa samovoľne nezastaví," konštatuje ministerstvo. Materiál špecifikuje, že viac než polovica prostriedkov má smerovať na sanáciu Románskeho paláca, ďalších 2,2 milióna eur na rekonštrukciu západných palácov s kaplnkou. Takmer 150 000 eur chce ministerstvo použiť na spevnenie plôch a nádvoria a ďalších 150 000 eur na sanáciu hradného brala. Ďalších takmer 600 000 eur mimo tohto rozpočtu by mala stáť aktualizácia projektovej dokumentácie.

Spišský hrad čiastočne rekonštruovali v 70. rokoch minulého storočia, od roku 1986, keď ho sprístupnili verejnosti, ho navštívilo niekoľko miliónov turistov. Od roku 1993 je na zozname UNESCO

Foto: archívne

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie