Lucia Lauková Rôzne

Ako sa chrániť pred infekciou v nemocniciach? Umytie rúk teplou vodou nestačí

Infekcie sa prenášajú na pacienta najmä dvoma spôsobmi. Dôležitá je hlavne dôkladná hygiena rúk.

Ilustračný obrázok k článku Ako sa chrániť pred infekciou v nemocniciach? Umytie rúk teplou vodou nestačí
Zdroj: TASR

Pri prevencii nemocničných infekcií je kľúčová hygiena rúk. „Prenos infekcie na pacienta sa najčastejšie deje priamym kontaktom rukami alebo kvapôčkovou infekciou,“ vysvetľuje Adriana Kompaníková, vedúca lekárka oddelenia nemocničnej hygieny Univerzitnej nemocnice Martin.

Mydlo stačí len doma

Mydlo je podľa odborníkom dostatočným čistiacim prostriedkom pre každodennú hygienu rúk v domácnostiach. V nemocničnom prostredí je potrebná dezinfekcia rúk za použitia alkoholového dezinfekčného prostriedku. „Ani umytie rúk teplou vodou nestačí na to, aby sme sa baktérií celkom zbavili,“ ozrejmila Kompaníková.

V nemocniciach je riziko vyššie

U nemocničných pacientov je riziko nákazy vyššie a nebezpečnejšie ako pre zdravého človeka. V dôsledku ochorenia alebo invazívnych zákrokov, ktoré podstúpili, majú zníženú imunitu. Najviac ohrození sú pacienti operačných oddelení, jednotky intenzívnej starostlivosti a intenzívnej medicíny.

Riziko pre rozvoj sepsy

Infekcie spojené so zdravotnou starostlivosťou a infekcie získané počas poskytovania zdravotnej starostlivosti sú relatívne bežné a sú rizikovým faktorom pre rozvoj sepsy. Pri príležitosti Svetového dňa čistých rúk (5.5.) sa preto v nemocniciach šiestich slovenských miest konalo podujatie Deň čistých rúk. Cieľom bolo upozorniť na potrebu zvýšenej hygieny pri návšteve nemocnice, vďaka ktorej možno chrániť seba i ostatných.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM