Peter Handzuš Rôzne

Akútne respiračné ochorenia majú v kraji klesajúcu tendenciu

Regionálni hygienici zaznamenali v 9. kalendárnom týždni v Prešovskom kraji všeobecný pokles chorobnosti na akútne respiračné ochorenia (ARO). V niektorých zariadeniach pre dôchodcov sú však pre zvýšený počet týchto ochorení nariadené protiepidemiolo

V tomto kalendárnom týždni evidujú hygienici 7737 prípadov ARO, čo predstavuje 1558,4 chorých na 100.000 obyvateľov. Pred týždňom to bolo podľa hlásenia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Prešove 11.980 ochorení. Pre zlepšenie situácie zrušili vo Vranovskej nemocnici v týchto dňoch zákaz návštev na lôžkových oddeleniach.
„Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť bola v tomto kalendárnom týždni zaznamenaná vo vekovej skupine 0 až 5-ročných detí,“ informovala prešovská regionálna hygienička Anna Bencová.
ARO sa nevyhli ani dôchodcom. U jednej klientky Domova sociálnych služieb v Spišskom Štvrtku, okres Levoča, preukázal výter ochorenie na chrípku typu A(H1N1).
Z tohto zariadenia nahlásil ošetrujúci lekár 25. februára hromadný výskyt ARO, a to u 25 osôb. V nasledujúcich dňoch ochoreli dve desiatky ďalších klientov, avšak ochorenie malo miernejší priebeh. Popradskí hygienici nariadili v zariadení protiepidemio­logické opatrenia.
Pre zvýšenú chorobnosť na črevné vírusové ochorenie sa dodržiavajú protiepidemio­logické opatrenia aj v penzióne pre dôchodcov vo Vranove nad Topľou.

Zdroj: TASR

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM