Monika Vengrínová Rôzne

Analýza, ktorá by vás mala zaujímať: Pozrite si, ako ohodnotili finančné zdravie Popradu

Keď ide o peniaze, treba mať oči na stopkách. Na hospodárenie slovenských miest si preto posvietil inštitút Ineko. Pozrite, ako obstál Poprad.

Ilustračný obrázok k článku Analýza, ktorá by vás mala zaujímať: Pozrite si, ako ohodnotili finančné zdravie Popradu
Foto: Monika Vengrínová / Zdroj: Dnes24.sk

Inštitút Ineko hodnotil finančné zdravie 50 najväčších slovenských miest v roku 2014. Jednou zo zložiek hodnotenia boli aj dlhy samospráv.

Žilina je aj naďalej najzadlženejším mestom spomedzi 50 najväčších miest na Slovensku. „Podarilo sa jej síce medziročne znížiť dlh z 77,1 % na 59,7 % bežných príjmov, no za toto zlepšenie mesto do veľkej miery vďačí kontroverznému odpusteniu časti dlhu, ktoré Žiline schválila vláda,“ komentuje Ineko. Celkové finančné zdravie ohodnotili na známku 4,03, pričom 0 je na tejto stupnici najhoršie číslo. Pred rokom bola táto známka iba 3,3.

Čo sa Popradu týka, ten si počínal skutočne dobre. Z 50 najväčších miest je piatym najmenej zadĺženým, hneď po Novom Meste nad Váhom, Dubnici nad Váhom, Hlohovci a Topoľčanoch. Dlh nášho mesta, podľa Ineka, činí len 0,75%, pričom v roku 2013 to bolo o čosi viac – 0,91%. Dlh na obyvateľa tak predstavuje čiastku 4 eurá a finančné zdravie (FZ) mesta je ohodnotené číslom 5,42.

Pre porovnanie, susedný Kežmarok skončil na siedmom mieste s percentuálnym skóre 0,72, FZ 5,29 a dlhom na obyvateľa 5 eur a neďaleká Spišská Nová Ves na dvadsiatom mieste s 20,25%, FZ 4,62 a dlhom na jedného obyvateľa 129 eur.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM