Správy

Anjel, čo zmieta hoaxy: Celoslovenskú súťaž galérie v Poprade ovládlo umelecké dielo, FOTO

Porota hodnotila jednotlivé práce približne týždeň, tento rok ju najviac oslovilo dielo žiakov Základnej umeleckej školy v Ľubici pri Kežmarku.

Ilustračný obrázok k článku Anjel, čo zmieta hoaxy: Celoslovenskú súťaž galérie v Poprade ovládlo umelecké dielo, FOTO
6
Galéria
Zdroj: TASR/Adriána Hudecová

Do celoslovenskej súťaže Tatranskej galérie v Poprade Anjel Vianoc sa tento rok zapojilo 155 škôl od Bratislavy až po Michalovce.

Riaditeľka galérie Anna Ondrušeková hodnotí v poradí 17. ročník súťaže veľmi pozitívne, porota udelila viacero ocenení v niekoľkých kategóriách aj cenu Grand Prix.

„Z menšej okresnej súťaže sa za tie roky stalo celoslovenské podujatie. Veľmi nás teší, že po období pandémie sa tie deti a pedagógovia trochu uvoľnili a z tých prác srší radosť a veľa energie. Je to asi aj najzastúpenejší ročník, celkovo k nám ‚priletelo‘ 1162 prác. Sú naozaj veľmi rozmanité, niektoré techniky sa opakujú, ale vždy prídu deti aj s niečím novým,“ zhodnotila Ondrušeková.

Zaznamenali posun

Galerijná pedagogička Anna Ondrušeková ml. dodala, že súťaž vyhlásili v septembri, prvé diela začali do galérie prichádzať začiatkom novembra.

V každej zo šiestich kategórií porota vybrala tri najlepšie a udelila tiež čestné uznania za kolektívne práce a kolekcie prác.

„Tento rok sme zaznamenali posun v dielach študentov stredných škôl, prišlo nám od nich aj viac prác, ktoré sú naozaj umelecky hodnotné, čo v minulosti nebolo zvykom,“ upozornila Ondrušeková ml.

Porota hodnotila jednotlivé práce približne týždeň, tento rok ju najviac oslovilo dielo žiakov Základnej umeleckej školy v Ľubici pri Kežmarku.

Deti vo veku 12–14 rokov

Ide o veľkoplošnú „streetartovú“ maľbu znázorňujúcu anjela, ktorý zmetá zo sveta smetisko rôznych hoaxov.

„Táto práca sa mi veľmi páčila a keď si predstavíme, že to robili deti vo veku 12 – 14 rokov, tak je to naozaj veľké umelecké dielo,“ skonštatovala riaditeľka.

Jednotlivé diela môžu návštevníci Tatranskej galérie vidieť v priestoroch Art klubu až do polovice februára.

„Na výstave nájdu od drevených, drôtených, maľovaných, kreslených, textilných či keramických anjelov až po veľkoplošné plagátové, fotografické práce i digitálne maľby, takže naozaj široký záber výtvarných techník, čo nás veľmi teší. Svedčí to jednak o talente a o záujme detí, ale aj o nesmiernej práci pedagógov, ktorí tomu venujú svoj čas,“ uzavrela Ondrušeková.

Viac záberov nájdete v priloženej fotogalérii.

Objektívom: Popradská galéria určila víťazov celoslovenskej súťaže
6
Galéria
Zdroj: TASR/Adriána Hudecová
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM