Armáda začala prijímať žiadosti od záujemcov o dobrovoľnú vojenskú prípravu

Záujemcovia o dobrovoľnú vojenskú prípravu už môžu podávať prihlášky. Absolvovanie výcviku im má otvoriť dvere do vojenských, poriadkových a záchranných zložiek.

Ilustračný obrázok k článku Armáda začala prijímať žiadosti od záujemcov o dobrovoľnú vojenskú prípravu
Zdroj: TASR

Ozbrojené sily SR od utorka 2. mája do 9. júna prostredníctvom regrutačných skupín prijímajú žiadosti od záujemcov o dobrovoľnú vojenskú prípravu. Výcvik, ktorý je naplánovaný od augusta do októbra, by mal byť už za nových podmienok. Všetky regrutačné skupiny v každom krajskom meste sú pripravené poskytnúť záujemcom ďalšie potrebné informácie. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková. Rezort obrany chce, aby dobrovoľný vojenský výcvik ročne absolvovalo 150 ľudí.

Po novom by mal byť finančný príspevok za jeho absolvovanie zvýšený približne o 200 eur, pričom výcvik by sa mal skrátiť z 12 na 11 týždňov a úspešní absolventi by v prípade záujmu mali mať zabezpečený jednoduchší vstup do ozbrojených síl, k polícii, hasičom a záchranárom.

Zmeny vyplynuli z analýzy pilotného projektu, v rámci ktorej sa zohľadnilo aj hodnotenie prvých úspešných absolventov. Rovnako rezort obrany bral do úvahy výsledky výskumu verejnej mienky, v ktorom sa 72,4 percenta opýtaných vyjadrilo, že by forma dobrovoľného vojenského výcviku občanov mala pokračovať aj v budúcnosti.

Projekt dobrovoľnej vojenskej prípravy je určený predovšetkým pre mladých ľudí, ktorí chcú absolvovať vojenský výcvik a získať základné vedomosti a zručnosti potrebné pre plnenie úloh ozbrojených síl a krízového manažmentu. Výcvik sa bude opäť realizovať na Základni výcviku a mobilizačného doplňovania v Martine, ktorá je už na novú skupinu regrútov pripravená.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR