Rôzne

Až 60% Slovákov používa na prístup k internetu smartfón: Nemáme radi zdĺhavé načítavanie

Približne 60% obyvateľov Slovenska sa na internet pripája prostredníctvom svojho telefónu. Webovú stránku opustíme, pokiaľ sa neotvorí do troch sekúnd.

Ilustračný obrázok k článku Až 60% Slovákov používa na prístup k internetu smartfón: Nemáme radi zdĺhavé načítavanie
Zdroj: pixabay.com

Napriek tomu, že smartfóny sú tu už asi 20 rokov, rok 2017 predstavoval pre túto technológiu zlomový bod. Po dvoch desaťročiach sa prvýkrát viac ako polovica globálnej internetovej populácie pripája na internet prostredníctvom svojho mobilného zariadenia. Slovensko tento trend nasleduje.

Podľa štúdie Connected Consumer Study spoločnosti Google predstavuje využívanie mobilného internetu na globálnej úrovni 76 %, pričom jednotlivé trhy sa pohybujú na úrovni od 98 % v Saudskej Arábii, 60 % na Slovensku až po 51 % na Ukrajine.

Na Slovensku využívanie internetu takmer dosiahlo svoju kapacitu, keďže v roku 2017 využívalo internet na súkromné účely až 85 % domácej populácie, pričom 80 % z nich využíva internet každý deň. Podiel ľudí, ktorí sú online každodenne, vzrástol z 62 % v roku 2013 na 68 % v roku 2017.

Štúdia tiež zistila, že používanie smartfónov na Slovensku sa zvýšilo zo 46 % v roku 2013 na 70 % v roku 2017, zatiaľ čo používanie desktopov v rovnakom čase mierne, ale konštantne klesalo.

V roku 2017 tvoril na Slovensku podiel používateľov internetu, ktorí využívajú na vyhľadávanie smartfón rovnako často ako počítač až 43 %, v prípade sledovania videí 34 % a v prípade nákupov online 21 %. Tieto údaje sa od roku 2013 takmer zdvojnásobili (21 % vyhľadávanie, 15 % sledovanie videí a 11 % nákupy online).

Viac technologických noviniek čítajte na www.fony.sk

Zo štúdie vyplýva, že až pri 53 % návštevách je stránka opustená, ak jej načítanie na mobilných zariadeniach trvá tri alebo viac sekúnd. Každý druhý používateľ očakáva, že stránka sa načíta za menej ako 2 sekundy a 46 % ľudí tvrdí, že zdĺhavé načítavanie stránok je jednou z vecí, ktoré nemajú radi pri prehliadaní webu na mobilných zariadeniach.

Na konci roka 2017 Google otestoval rýchlosť otvárania cieľových stránok mobilných reklám v 21 krajinách a 10 rôznych odvetviach. Na Slovensku je priemerná doba načítania webstránky v súčasnosti 8,7 sekundy, čo je o niečo lepšie ako európsky priemer (9,124 sekundy). Zároveň to však je o viac ako 5 sekúnd pomalšie ako najlepšia dosiahnutá rýchlosť, ktorá predstavuje 3 sekundy. Slovensko sa tak v rebríčku krajín umiestnilo na štvrtom mieste spolu so Španielskom. Lepšiu priemernú rýchlosť načítania mobilných stránok majú len v Rumunsku, Nemecku a Holandsku.

Každoročne vydávaná štúdia Connected Consumer Study spoločnosti Google zisťuje digitálne návyky ľudí po celom svete. V rámci aktuálnej štúdie bolo v prieskume zapojených 79 000 respondentov zo 63 krajín vrátane Slovenska, čo predstavuje viac ako 2 milióny minút rozhovorov. Takáto šírka pokrytia umožňuje identifikáciu globálnych trendov a zároveň rozpoznáva regionálnu rozmanitosť. Výsledkom je podrobný obraz o tom, ako osvojovanie mobilných zariadení ovplyvňuje správanie v bežných internetových aktivitách.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM