Monika Vengrínová Rôzne

Betlehemské svetlo už žiari aj na Lomnickom štíte. Priniesli ho skauti

Betlehemské svetlo, ktoré putuje v týchto dňoch Slovenskom, dorazilo v nedeľu predpoludním aj na Lomnický štít vo Vysokých Tatrách. Do priestorov astronomického observatória ho podobne ako v uplynulých rokoch, priniesli skauti.

Ilustračný obrázok k článku Betlehemské svetlo už žiari aj na Lomnickom štíte. Priniesli ho skauti
Zdroj: Dnes24.sk

Na „Lomničáku“ už po dvadsiaty krát

„Ide o tradičné predvianočné podujatie, ale to tohtoročné je výnimočné tým, že sme dnes vyrazili s Betlehemským svetlom na Lomnický štít už po 20-ty raz,“ uviedol člen Podtatranskej skautskej oblasti Martin Gallik.

Necelá tridsiatka skautov dorazila v nedeľu predpoludním na Lomnický štít dvoma lanovkami. Priniesli si tam so sebou okrem lampášikov i gitary. V tejto súvislosti sa Vysokými Tatrami opätovne raz ozývali „živé“ vianočné koledy.

Z Tel Avivu do Viedne a ďalších krajín

Betlehemské svetlo, ktoré sa roznáša v týchto dňoch aj do iných regiónov Slovenska, získali skauti spod Tatier od svojich kolegov vo Viedni. „Je to každoročná tradícia, pretože s tým svetielkom vždy prichádzajú Rakúšania priamo z betlehemskej Baziliky Narodenia Pána. Svetielko letí z Tel Avivu priamo do Viedne a potom ho skauti roznášajú do ďalších krajín,“ priblížil Gallik.

Tradíciu vynášania Betlehemského svetla na najvyššie obývané miesto na Slovensku zaviedol pred 20 rokmi priaznivec skautingu, dnes už nebohý, Ladislav Olexa. „Lomnický štít je pre nás takým symbolickým miestom. Dá sa z neho v prípade priaznivého počasia dovidieť na Alpy, Ukrajinu, či Poľsko. Dalo by sa teda povedať, že Betlehemské svetlo žiari z tohto miesta všade naokolo,“ podotkol Gallik.

Svetielko aj na Hrebienku v ľadovom dóme

Betlehemské svetlo skauti spod Tatier vyniesli aj na Hrebienok, kde ho umiestnili do tamojšieho novopostaveného ľadového dómu.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM