Martin Sýkora Rôzne

Budete dovolenkovať v Chorvátsku? Dôležité info pred cestou vás neprekvapí

Rozbieha sa dovolenková sezóna v Chorvátsku, v obľúbenej destinácii Slovákov. Polícia prináša dôležité informácie pre všetkých, ktorí práve tu plánujú stráviť pár dní.

Ilustračný obrázok k článku Budete dovolenkovať v Chorvátsku? Dôležité info pred cestou vás neprekvapí
Zdroj: TASR

Opakovanie matka múdrosti

Po skúsenostiach z predchádzajúcich rokov ako aj podľa informácií policajného pridelenca pôsobiaceho v Chorvátsku je dôležité pripomenúť niekoľko praktických rád, o ktorých informovala Polícia SR.

1. Včas skontrolujte platnosť svojich cestovných dokladov a občianskych preukazov. Pamätajte, do Chorvátskej republiky môžu slovenskí občania cestovať s platným cestovným pasom, alebo občianskym preukazom na dobu 90 dní bez víz.

2. Deti musia mať svoj vlastný cestovný doklad, už dávno ich nie je možné zapísať do cestovného pasu rodičov.

3. Ideálne je trasu plánovať vopred, použitím dopravného plánovača. Myslite na to, že najzaťaženejšie dni v doprave sú piatok, sobota a dni, keď sa menia turnusy, teda na začiatku mesiaca, v strede a na konci mesiaca.

„Ak ste nahlásili na polícii stratu alebo krádež občianskeho preukazu alebo cestovného pasu a potom ho našli, s takýmto dokladom už necestujte,“ vyzvala hovorkyňa Prezídia PZ Denisa Baloghová.

Údaje o takomto doklade boli vložené do informačného systému a preto pri každej kontrole (hraničnej alebo bežnej) sa hľadí na takýto doklad ako na neplatný. Ak nájdete stratený alebo ukradnutý doklad, ešte pred cestou sa informujte na polícii ako máte postupovať, aby sa vám nestalo, že pri ceste na dovolenku vás pri kontrole nevpustia do krajiny do ktorej cestujete.

Zdroj: TASR

Nekomplikujte si život!

Doklad, ktorý občan v domovskej krajine nahlási ako stratený a následne ho predloží ako cestovný doklad pri prechode štátnej hranice, polícia Chorvátskej republiky zadrží a odstúpi ho ako neplatný na zastupiteľský úrad príslušnej krajiny. A to znamená ďalšie komplikácie.

„Od začiatku roku bol zistený jeden prípad použitia neplatného (v minulosti strateného dokladu) pri vstupe do Chorvátska. V dvoch prípadoch boli vydané náhradné cestovné doklady občanom Slovenskej republiky z dôvodu ich straty na území Chorvátskej republiky,“ vysvetlila Baloghová, ktorá pripomína, že slovenská polícia bude s vami aj tento rok. „Od 1. júla do 31. augusta sa o bezpečnosť dovolenkárov v Chorvátsku postará osem slovenských policajtov. Pôsobiť budú v najnavštevo­vanejších oblastiach Chorvátska, a to v Splitsko-dalmatínskej a v Primorsko-goranskej,“ uzavrela policajná hovorkyňa.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM