Ilustračný obrázok k článku Budú naďalej fungovať zimné terasy v Poprade? Majitelia o pokračovaní a opatreniach
5
Galéria
Foto: Pavol Hrabovský

Budú naďalej fungovať zimné terasy v Poprade? Majitelia o pokračovaní a opatreniach

Mnohé reštaurácie a bary si kvôli protipandemickým opatreniam zaobstarali zimné terasy. Nové opatrenia, ktoré majú platiť od piatku, môžu situáciu značne skomplikovať.

Pavol Hrabovský Správy
Pavol Hrabovský Správy

Budú naďalej fungovať zimné terasy v Poprade? Majitelia o pokračovaní a opatreniach

Mnohé reštaurácie a bary si kvôli protipandemickým opatreniam zaobstarali zimné terasy. Nové opatrenia, ktoré majú platiť od piatku, môžu situáciu značne skomplikovať.

Ilustračný obrázok k článku Budú naďalej fungovať zimné terasy v Poprade? Majitelia o pokračovaní a opatreniach
5
Galéria
Foto: Pavol Hrabovský

Mesto Poprad 20. novembra uvoľnilo podnikateľom v gastro prevádzkach a baroch ruky. Poslanci odklepli primátorov návrh, podľa ktorého sa v meste dočasne zrušili akékoľvek obmedzenia vzhľadu terás, navyše si mesto za ne nebude účtovať prenájom. „Týmto opatrením chcela samospráva pomôcť podnikateľským subjektom prevádzkujúcim letné terasy na pozemkoch mesta a eliminovať nepriaznivé dopady pandémie Covid-19,“ informovala popradská radnica prostredníctvo sociálnej siete.

🔵 PREVÁDZKOVATELIA TERÁS DOSTALI VOĽNOSŤ 🔵 🔹 Primátor Anton Danko predložil poslancom návrh, ktorí väčšinovo schválili,...

Posted by Poprad - oficiálna stránka mesta on Friday, November 20, 2020

Avšak ani nie o týždeň vydali hygienici nová nariadenie. Najnovšie opatrenia týkajúce sa vonkajších terás, by mali platiť už od tohto piatku. Týkajú sa predovšetkým ich konštrukcie a počtu stien. „Vyhláškou sa spresnila definícia exteriérových častí prevádzky, v ktorých je povolené podávanie pokrmov a nápojov. Pod exteriérovou časťou prevádzky sa rozumie priestor s otvoreným vchodom, ktorý je ohraničený krátkodobými či dlhodobými konštrukciami maximálne z troch bočných strán,“ uviedol Marek Eliáš z odboru komunikácie ÚVZ SR.

Na Popradskom námestí môžeme nájsť hneď niekoľko terás. Vyspovedali sme niekoľko prevádzok ohľadom súčasnej situácie. Ako ju vnímajú samotní prevádzkari? Oplatí sa v prevádzke terás pokračovať? Stúpa záujem ľudí? S týmito otázkami sme sa vybrali do srdca Popradu.

Odhodlaní pokračovať

Prevádzky si možnosť otvoriť aspoň v takýchto oklieštených podmienkach vážia, často je to pre nich posledná možosť pred úplným zatvorením. Napríklad Popradská Plzeňka disponuje priestrannou terasou, ktoré je kompletne krytá. Podľa personálu ale najnovšie nariadenie hygienikov problém nebude: “Terasu hodláme upraviť, takže v nariadeniach problém nevidíme. Avšak, určite bude väčšia zima.“ Napriek ohrevu sú práve spomínané teploty veľkým problémom, predovšetkým pre personál:

„Je to pre personál náročné, hlavne v týchto zimných mesiacoch.“

Palacinkáreň u Priateľov rovnako hodlá upraviť svoju terasu tak, aby bola v súlade s nariadeniami. Prevádzka otvorila terasu pomerne nedávno. „Museli sme sa prispôsobiť situácií, ktorá nastala. Po komunikácií s mestom, ktoré nám vyšlo v ústrety, môžeme terasy opláštiť a zastrešiť.“

Práve spôsob opláštenia a tvorba stien je jedným z hlavných bodov spomínaných nových opatrení. Viaceré prevádzky si takéto terasy nechali postaviť na mieru, niektoré zvolili cestu provizórneho, no funkčného riešenia. Podľa slov majiteľa je samotná realizácia takéhoto opláštenia provizórna z prostého dôvodu:

„Ide o situáciu, ktorá je z ekonomického hľadiska veľmi vypätá. Snažíme sa, nie len my, ale aj všetci prevádzkovatelia v gastro sektore. Je to pozitívum, že tú terasu máme. Na druhú stranu, zakrývate sa len takou perinou, na akú máte.“

Na rovnakej ulici nájdeme aj reštauráciu Gaggenau – Culture Bistro. Podľa slov majiteľa, ani tu nebude s nadchádzajúcimi nariadeniami problém: „Určite plánujeme naďalej pokračovať. Naša terasa nebola uzatvorená už od začiatku, čiže v tom problém nevidíme." Rovnako pozitívne vníma aj rast návštevnosti: "Ľudia si pomaly zvykajú a záujem narastá“

Rovnako podniky ako Café Alfa a New Chicago pokračujú v prevádzke zimných terás.

Súhlas aj nesúhlas

Viaceré prevádzky, spolu so zákazníkmi, nevidia v opatreniach reálne riešenia. Ťažké podmienky pre obe strany sú hlavným dôvodom nespokojnosti zo strany prevádzok aj zákazníkov. Takéto dva protipólne názory nájdeme práve v Palacinkárni u Priateľov. Manželský pár vlastníkov, akoby reprezentoval dva tábory nielen v Poprade, ale aj na Slovensku: „Dodržiavame pravidlá od začiatku, aj keď v nich niekedy nevidím logiku,“ vyjadrila sa majiteľka spomínanej reštaurácie.

Ako to už v podnikaní býva, nie vždy sa názory zhodujú. Majiteľ má nato iný pohľad: “Opatrenia sú primerané situácii, ktorá nastala. Ak si to porovnáme s okolitými krajinami, ako je napríklad Rakúsko, kde môže ísť do obchodu len jeden člen rodiny, tak je to znesiteľné. Musíme sa prispôsobiť. Bez opatrení, by to asi nedopadlo najlepšie."

Využijete terasy, ktoré si pre vás pripravili podniky v Poprade? Nájdete ich aj v priloženej galérií.

Popradské terasy budú pokračovať
5
Galéria
Foto: Pavol Hrabovský
Využijete zimné terasy?

Áno 50.8%
Neviem 20.3%
Nie 28.9%

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín