Správy

Cena nafty rastie: Pocítime to v popradskej autobusovej prímestskej doprave?

Cena ropy, a teda aj nafty, ktorú používajú do vozidiel Slovenskej autobusovej dopravy (SAD) Poprad, v poslednom období rastie, čo sa prejavuje aj v nákladoch spoločnosti.

Ilustračný obrázok k článku Cena nafty rastie: Pocítime to v popradskej autobusovej prímestskej doprave?
Zdroj: Prešovský samosprávny kraj

Podpredseda predstavenstva Marek Modranský potvrdil, že cena za liter paliva stúpla od prvej vlny pandémie o 50 centov. Cestujúci v prímestskej doprave však zatiaľ zvyšovanie nákladov nepocítia.

Vyššie náklady

Kým počas prvej vlny bola cena v predajnej sieti pod jedno euro, teraz je to 1,53 eura za liter. Naša spoločnosť spotrebuje ročne približne 2,5 milióna litrov nafty, takže napríklad pri zdražení len o 15 centov za liter sa nám zvýšia ročné náklady o viac ako 350 000 eur,“ konkretizoval Modranský.

Najväčším objednávateľom služieb vo verejnom záujme SAD Poprad je Prešovský samosprávny kraj (PSK), pri pevne stanovenej tarife za výkon a regulovanom cestovnom s povinnými zľavami. „V zmysle platnej zmluvy objednávateľ služby prímestskej autobusovej dopravy hradí dopravcovi ekonomicky oprávnené náklady, medzi ktorými je aj pohyblivá časť, teda motorová nafta. PSK hradí dopravcovi tento náklad podľa kalkulačného vzorca v plnej výške a jeho zvyšovanie sa ho nedotýka, keďže toto zvyšovanie uhrádza a znáša objednávateľ,“ objasnila hovorkyňa kraja Lea Heilová.

Na pleciach župy

Dodala, že výšku cestovného taktiež určuje objednávateľ služby, a preto zmenu musí nariadiť PSK. Zvyšovanie cien pohonných látok znáša vyšší územný celok a dopravcovia podľa nej v tejto súvislosti nežiadali zvyšovanie príspevku za službu.

Hovorkyňa zároveň ubezpečila, že kraj aktuálne neuvažuje nad zvyšovaním cestovného.

Priestor na zvyšovanie cien v prímestskej doprave aktuálne nevidí ani SAD Poprad. „Doba je aktuálne veľmi divoká, čo sa týka svetových trhov, takže by sme chceli ušetriť verejnosť od zvyšovania cien cestovného. Vidíme, že celá populácia bojuje s rastom cien pri bežných životných potrebách,“ skonštatoval Modranský.

SAD Poprad má aktuálne 230 zamestnancov a 165 autobusov. Ročne najazdí v prímestskej autobusovej doprave 7,55 milióna kilometrov a v rámci mestskej hromadnej dopravy v Poprade ďalších 760 000 kilometrov.

Foto: Ilustračné

Témy, ktoré hýbu Slovenskom:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM