Peter Handzuš Kultúra

Cez víkend bude na hrade Ľubovňa rušno. V rámci osláv 700. výročia bitky o hrad

Na hrade Ľubovňa sa v piatok 27. júla začnú stredoveké hradné slávnosti, súčasťou ktorých bude aj rekonštrukcia bitky o hrad Ľubovňa medzi Omodejovcami a kráľovskými vojskami Karola Róberta v roku 1312.

„V roku 1307 Karol Róbert vymenoval Omodeja do úradu spišského župana. Omodej Aba získal dominantnú pozíciu na severovýchode Uhorska a prisvojil si, okrem iných kráľovských majetkov, taktiež hrad Ľubovňa s colnicou. Vplyv palatína Omodeja na severovýchode Uhorska vzrástol natoľko, že v roku 1310 získal i najvýznamnejšie mesto spomínanej oblasti – Košice. Zakrátko však v Košiciach prišiel o život. Vdova a synovia zabitého palatína museli v roku 1311 podpísať rezignáciu. Okrem iného sa zaviazali, že vrátia kráľovi Karolovi Róbertovi hrad Ľubovňa, ktorý okupovali a odkiaľ znepokojovali tamojších obyvateľov i okoloidúcich. Na jar 1312 sa Omodejovci pokúsili zvrátiť pre nich nepriaznivý vývoj. Kráľovským vojakom sa však podarilo pevnosť nad Ľubovňou dobyť a poraziť tamojšiu posádku vernú Omodejovcom,“ vysvetlil riaditeľ Ľubovnianskeho múzea Dalibor Mikulík. Práve v duchu tohto historického kontextu sa budú na hrade konať stredoveké hradné slávnosti.

Ľubovniansky hrad si tento rok pripomína 700 rokov od dobytia kráľovskými vojskami. Spoluorganizátorom podujatia je Európske hlavné mesto kultúry 2013 – Košice, realizované je s finančnou podporou ministerstva kultúry.

„V programe, ktorý sme pripravili pre návštevníkov hradu Ľubovňa v dňoch 27. až 29. júla, vystúpia šermiarske skupiny SARUS a Páni Spiša, Sokoliari sv. Bavona i tanečné skupiny Fatima a Omnion & Kathak. Program iste obohatí aj večerný koncert vážnej hudby v podaní Štátnej hudobnej školy im. F. Chopina z N. Sącza, ktorý sa uskutoční v piatok (27. 7.) vo večerných hodinách na nádvorí hradu Ľubovňa,“ doplnil Mikulík.

Program vyvrcholí v nedeľu nočnou prehliadkou hradu v sprievode hradných dám i pánov a ohňovou show. Samotné dobýjanie hradu môžu návštevníci vidieť počas spomínaných troch dní vždy o 11., 13., 15. a 16.30 hodine.

Poprad24/tasr Foto: tasr

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie