Webnoviny - Rôzne

Chata pod Rysmi sa bude aj toto leto rekonštruovať

Druhý rok bude počas letnej sezóny pokračovať komplexná rekonštrukcia Chaty pod Rysmi vo Vysokých Tatrách.

Vzhľadom na rozsah prác ide prakticky o výstavbu novej chaty na pôvodnom mieste pod sedlom Váha. „Prvá polovica chaty je pod strechou. Tohto roku by sme sa mali presťahovať do novej časti, aby sme mohli začať s výstavbou druhej polovice chaty,“ povedal pre SITA chatár Viktor Beránek.

Napriek tomu, že tu už počas celej minuloročnej letnej sezóny panoval čulý stavebný ruch, chata poskytovala obmedzené služby. Podobne to bude aj počas tohtoročnej sezóny.

Za 100 eur doživotná zľava na čaj

Nová Chata pod Rysmi bude už na prvý pohľad odlišná od tej pôvodnej. Vylepšením interiéru bude nová kachľová pec v jedálni. Na jej výstavbu ako aj na podporu obnovy celej chaty vyhlásil chatár zbierku Miesto na peci. Každý, kto prispeje na výstavbu chaty sumou aspoň 100 eur, bude mať nielen doživotnú zľavu na čaj na chate, ale aj „svoju“ kachľu s menom zabudovanú v peci. Bonusom bude aj doživotná polovičná zľava na ubytovanie s prednostným právom spať na peci. Aj keď projekt novej chaty rieši aj sociálne zariadenia, pri chate by malo podľa Viktora Beránka aj naďalej zostať WC s najkrajším výhľadom na Slovensku.

Lavíny pohlcujú peniaze

Stavebné práce na Chate pod Rysmi by sa mali naplno rozbehnúť 16. júna, keď sa skončí sezónna uzávera značkovaných turistických chodníkov v Tatranskom národnom parku. Doteraz sa podľa Beránka preinvestovala na chate približne polovica celkových nákladov, ktoré predstavujú vyše pol milióna eur. Významnú časť nákladov tvoria náklady na vývoz materiálu vrtuľníkom.

Veľkú časť prostriedkov pohltia náklady na železobetónové základy a protilavínové zábrany. Beránek si myslí, že ak by sa chata stavala na novom mieste, ktoré neohrozujú lavíny, mohla byť rekonštrukcia výrazne lacnejšia. Obnova chaty na pôvodnom mieste je však podľa neho rozhodnutím majiteľov, ktorými sú Klub slovenských turistov a Slovenský horolezecký spolok James.

Slávnostné otvorenie zrekonštruovanej Chaty pod Rysmi je naplánované na záver letnej turistickej sezóny v októbri. Pôvodnú Chatu pod Rysmi otvorili 15. júla 1933. Prvej významnej rekonštrukcie sa dočkala v 70-tych rokoch minulého storočia, keď ju rozšírili a nadstavili. Od jej vzniku zasiahlo chatu viacero lavín. V posledných rokoch zasiahli chatu ničivé snehové lavíny v rokoch 2000, 2001 a 2003.

Zdroj: WEBNOVINY

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM