Tlačové správy

Chcete zelenú strechu, čo sa rýchlo zazelená? Skúste substrát z minerálnych vlákien

Na 90 percentách existujúcich budov nie je možné dodatočne inštalovať klasickú zelenú strechu, tú so substrátom z minerálnych vlákien a vegetačným krytom z rozchodníkov je však možné aplikovať takmer na všetky a je zelená ihneď po realizácii.

Ilustračný obrázok k článku Chcete zelenú strechu, čo sa rýchlo zazelená? Skúste substrát z minerálnych vlákien
Zdroj: Knauf Insulation

Pozrite sa, aké podmienky musí vaša strecha spĺňať, aby ste získali zdravšie a príjemnejšie bývanie.

Podľa čoho si vyberať

Výber typu vegetačnej strechy závisí hlavne od toho, na aký účel chce majiteľ domu strechu využívať, na okrasu, ochladenie objektu a vytváranie kyslíka, alebo ako plnohodnotnú záhradku. V druhom prípade sú však vyššie náklady, nároky na statiku i na údržbu. Pre tých, ktorí chcú svoj domov obohatiť ďalšou zelenou plochou a nechcú alebo nemôžu venovať veľa času jej budovaniu a údržbe, je ideálny systém zelených striech Urbanscape. Výhodou tohto „polotovaru“ je aj rýchla montáž a uvedenie do prevádzky.

Rýchlo a ľahko

Štandardná vegetačná strecha sa plnohodnotne zazelená po 2 – 3 rokoch, Urbanscape je zelená ihneď po realizácii. Pri výbere vegetačnej strechy záleží aj na tom, či sa jedná o existujúcu budovu alebo novostavbu. „Pri 90 % existujúcich budov nie je možné dodatočne inštalovať klasickú zelenú strechu. Urbanscape je možné aplikovať takmer na všetky stavby dodatočne, vždy to však odporúčame konzultovať so statikom,“ upozorňuje Kamil Vinca, projektový manažér Knauf Insulation pre zelené strechy. Čo sa týka novostavieb, každá strecha novostavby, ktorá je pripravená na priťaženie hydroizolácie štrkom cca 150 kg/m2, je vhodná pre Urbanscape aj bez ďalšieho posúdenia. Je totiž oveľa ľahšia ako štrk, približne 70 kg/m2.

Článok pokračuje pod obrázkom.

Zdroj: Knauf Insulation

Zdolá horúčavy, mrazy, dažde

Vegetačné strechy sú veľmi dobrou voľbou aj pre domy s takmer nulovou spotrebou energie. Majú výborné tepelnoizolačné vlastnosti, a to nielen v zime, ale aj v lete, čo je veľká výhoda v porovnaní so štandardnými strechami, ktoré sa ľahšie prehrievajú. Vegetačná vrstva má totiž schopnosť akumulovať teplo, čím chráni interiér pred teplotnými extrémami.

Úspora energie je však len jednou z výhod zelených striech.

Urbanscape si vyžaduje veľmi nenáročnú údržbu, zavlažovať ju treba iba ak vegetačný kryt vykazuje nedostatok vlahy, teda ak viac ako 4 týždne nepršalo. Odporúča sa 1 až 2 krát do roka odstrániť nežiaduce rastliny, ktoré sa môžu ujať vo vegetačnom koberci z vetrom prifúknutého semienka. V žiadnom prípade ju netreba kosiť.

Dnes sa mnohí majitelia domov zaujímajú o trvalo udržateľnú, teda zelenú architektúru a práve pre životné prostredie majú vegetačné strechy veľký prínos. Vďaka odolnosti proti prehrievaniu znižujú spotrebu energie na klimatizovanie miestností, sú nenáročné na prevádzkové náklady, chránia strešný plášť pred klimatickými vplyvmi a tak predlžujú životnosť strechy.

Ich ekologický prínos spočíva aj v tom, že znižujú emisie CO2 a produkujú kyslík a na rozdiel od hladkých strešných krytín zadržiavajú zrážkovú vodu, čím pomáhajú pri prívalových dažďoch extrémnemu tlaku na odtok vody. Je tiež známe, že zeleň zmierňuje efekt tepelného ostrova, teda teplotné extrémy ovzdušia v zastavanom prostredí. Znižuje teplotný rozdiel medzi interiérom a exteriérom a teda vytvára príjemnú klímu aj v okolí.

Článok pokračuje pod obrázkom.

Zdroj: Knauf Insulation

Nezničiteľné rozchodníky

V porovnaní s klasickými vegetačnými strechami prináša Urbanscape aj ďalšie benefity. Miesto zeminy má totiž špeciálny substrát z minerálnych vlákien a ako vegetačný kryt využíva zmes veľmi odolných sukulentných rastlín – rozchodníkov. „Tieto rastlinky vyzerajú krásne v každom ročnom období, prispôsobia sa horúcemu i studenému podnebiu, stačí im malá hrúbka substrátu, absorbujú CO2 a produkujú kyslík a vyžadujú málo vody a údržby,“ vysvetľuje Kamil Vinca. Urbanscape sa dodáva ako kompletný systém so všetkými vrstvami.

Potrebné technické podmienky

Vegetačná extenzívna strecha Urbanscape je vhodná na akýkoľvek typ budovy, ktorý spĺňa základné technické predpoklady. Medzi ne patrí funkčná plochá strecha zo sklonom do 10°, ukončená hydroizoláciou na báze PVC fólie alebo modifikovaných asfaltových pásov, ktorej odvodnenie je zabezpečované strešnými vpúsťami na princípe gravitačného odvádzania vody.

Podmienkou je tiež atika po obvode strechy vysoká aspoň 15 cm. V prípade existujúcich domov je určite nutné statické posúdenie skutkového stavu strechy. Zelená strecha Urbanscape je najľahším ponúkaným systémom zelených striech na trhu, ale aj v tomto prípade dodatočne zaťažíme novým stálym zaťažením strechu o cca 72 kg/m2 v plne nasiaknutom stave. V súčasnosti sa pripravuje aj systém zelených striech na šikmé strechy do 45 °.

www.knaufinsulation.sk

Zdroj: Knauf Insulation

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto správy

Zdroj: Knauf Insulation
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM