Martin Sýkora Rôzne

Chodník v korunách stromov: Rarita v Bachledovej doline je už k dispozícii

Návštevníci Bachledovej doliny sa už od piatka (29.9.) budú môcť vybrať na prechádzku do korún stromov. Stavba chodníka sa po dvoch mesiacoch dostala do finále.

Ilustračný obrázok k článku Chodník v korunách stromov: Rarita v Bachledovej doline je už k dispozícii
Foto: Peter Handzuš

Výnimočný projekt

Na stavbu chodníka sa spotrebovali vyše 1000 metrov kubických dreva, ktoré je na stavbu použité bez povrchovej úpravy. Doskami z chodníka by bolo možné vyložiť cestu zo Ždiaru do Kežmarku.

„Ich celková dĺžka je až 22 kilometrov. Samotný chodník má dĺžku 600 metrov a šírku 180 centimetrov. Po bokoch chodníka je zábradlie s kovovou sieťou do bezpečnej výšky 120 centimetrov,“ uviedla Martina Múdra z Bachledka Ski and Sun, ktorá chodník prevádzkuje.

Chodník je v celej dĺžke bezbariérový so stúpaním 2 – 6 percent a vhodný pre seniorov aj pre malé deti a rodiny s kočiarmi. Na chodníku je niekoľko adrenalínových a edukačných zastávok, ktoré zaujímavou formou informujú turistov o miestnej prírode, lese a živote v ňom. „Pre návštevníkov, ktorí sa chcú o faune a flóre tunajších krásnych lesov dozvedieť viac, máme v spolupráci s Pieninským národným parkom pripravené rôzne edukačné programy,“ dodala Múdra.

Chodník korunami stromov v Bachledovej doline
43
Galéria
Foto: Peter Handzuš

Pocit ako vták

Chodník je zakončený špirálovitou, 32 metrov vysokou vyhliadkovou vežou s panoramatickou podestou. V strede podesty je umiestnená pochôdzna sieť.

„Pohľad pod chodidlá je len pre tých odvážnejších bez strachu z výšok,“ doplnila marketingová manažérka.

Štvornohí kamaráti na chodník ísť nesmú. Ich majitelia si ich môžu odložiť pripravených voliérach pred vstupom. Začiatkom októbra pribudne na veži aj 67 metrov dlhý suchý tobogan, ktorý ponúkne zábavnú alternatívu, ako si skrátiť cestu z veže nadol.

Prvý chodník korunami stromov vznikol v roku 2009 v Bavorskom lese. O krátky čas sa stal populárnou turistickou atrakciou. Podobné chodníky stoja na štyroch princípoch:

  • umožniť pobyt v lese aj ľuďom, ktorí by sa doň inak nedostali
  • poskytnúť iný pohľad na les z vtáčej perspektívy
  • prebudiť v ľuďoch lásku k prírode, vzdelávať ich o živote v lese a jeho ochrane
  • ponúknuť prírodnú zábavu pre všetky vekové kategórie
Zdroj: YouTube.com
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM