Rôzne

Chystáte sa do Chorvátska so psom? Aj zvieratá potrebujú doklady

Ak sa chystáte na dovolenku do Chorvátska, nezabudnite si skontrolovať platnosť cestovného dokladu a občianskeho preukazu. Na čo musíte myslieť, keď ide s vami zvierací miláčik?

Ilustračný obrázok k článku Chystáte sa do Chorvátska so psom? Aj zvieratá potrebujú doklady
Zdroj: TASR

Do krajiny môžu Slováci cestovať na 90 dní bez víz. Deti musia mať svoj vlastný cestovný doklad. To isté platí aj pre domácich miláčikov.

„Slovenskí turisti, ktorí cestujú na dovolenku do Chorvátska s domácimi zvieratami, môžu cestovať so psami, mačkami a fretkami, len ak si zabezpečili cestovný pas zvieraťa, v ktorom sú zaznamenané jeho potrebné vakcinácie,“ pripomína Martin Wäldl z Prezídia Policajného zboru.

Potvrdenie od veterinára

Upozornil, že v prípade prevozu iných zvierat, napríklad vtákov či korytnačiek, treba mať potvrdenie od veterinárneho lekára o zdravotnom stave zvieraťa. Potrebné sú aj údaje o mieste pôvodu zvieraťa a jeho identifikačné zna­ky.

Čítajte aj: Skôr ako si zbalíte kufre, myslite na Svetobežku. Pomôže aj tam, kde nefunguje internet

Dovolenkári by si tiež mali zapamätať číslo 112. Je to jednotné číslo pre všetky núdzové situácie. „Číslo 112 volajte, ak potrebujete rýchlu zdravotnícku pomoc, pomoc hasičov, polície, záchrannú horskú službu, prípadne inú pomoc. Stručne treba povedať kto volá, čo sa stalo, kde, kedy, či sú tam zranení, aké sú poranenia,“ radí Wäldl.

Číslo záchrany pre motoristov

Číslo 112 možno volať aj v prípade dopravnej nehody. „Toto číslo môžete volať hocikedy, cez deň, v noci, bez ohľadu na to, kde v Chorvátsku sa nachádzate. Volanie je bezplatné. Hovor je možné uskutočniť cez všetkých mobilných operátorov. K dispozícii sú na tomto čísle operátori hovoriaci po anglicky, nemecky, taliansky, maďarsky a slovensky,“ doplnil Wäldl.

V Chorvátsku tiež možno použiť číslo 194 pre prvú pomoc, 193 sú hasiči a 192 polícia. Motoristi nájdu pomoc na čísle +38511987. Štátna centrála pre pátranie a záchranu na mori je na čísle 195 a predpoveď počasia a situáciu na cestách zistíte na čísle 060520520.

Ilustračné foto, TASR

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM