Čo povedala burza stredných škôl? Remeslo má zlaté dno a ponuka štúdia je veľká
V popradskej aréne sa raz ročne uskutočňuje Burza stredných škôl pre žiakov základných škôl. Tak tomu bolo aj teraz. Aj študijné odbory sa snažia prispôsobiť trhu práce.

Deti ešte nevedia, čím chcú byť
Burza stredných škôl pre žiakov základných škôl sa koná raz ročne. V priestoroch popradskej arény sa stredné školy snažia prilákať pozornosť žiakov základných škôl, ako aj otvoriť im dvere k svojmu budúcemu uplatneniu. „Účelom tejto burzy je vytvoriť impulzný moment u detí, aby si dokázali predstaviť, o čom stredná škola je, čo sa tam študuje a následne si predstaviť, akú profesiu budú vykonávať vo svojom živote,“ vysvetlila riaditeľka Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Poprade Veronika Brijová. Rozhodovanie o svojej budúcnosti, vzdelaní a profesii je nesmierne dôležité. Žiaci základných škôl ešte nevedia, čo budú v budúcnosti robiť. A práve tu naplno pôsobí Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie (CPPPaP) v Poprade. „Táto burza by mala byť vyvrcholením dlhodobej práce s deťmi. Považujeme to za veľmi dôležité pre osobnostný vývin detí. Rozhodovanie v 14-tich rokoch nie je jednoduché. Očakávať, že sa dieťa v tomto veku bude racionálne rozhodovať, by bolo naivné,“ vysvetlil metodik pre výchovné a kariérne poradenstvo CPPPaP Milan Antaš.

Duálny systém funguje vo veľkom
Nielen módnym trendom, ale aj praktickým pomocníkom je tzv. duálny systém výučby, ktorý pomáha stredoškolákom uplatniť sa v praxi po ukončení stredoškolského štúdia. „V trojročnom odbore sú žiaci na 60 percent u zamestnávateľa a 40 percent v škole. V štvorročných odboroch je to pomer 50 na 50. U zamestnávateľov vykonávajú svoju praktickú prípravu na svoje budúce povolanie. Zamestnávatelia žiakom poskytujú určité finančné i hmotné výhody,“ objasnila koordinátorka Štátneho inštitútu odborného vzdelávania v Prešovskom regióne Andrea Ondová. Duálny systém funguje v spolupráci stredných škôl so zamestnávateľmi v trojročných alebo štvorročných odboroch. Finančnou výhodou je podnikové štipendium až do štvornásobku životného minima. „Hmotné zabezpečenie sa týka pracovného oblečenia, ochranných prostriedkov, stravného i cestovného. Žiaci takto získavajú možnosť pracovného miesta u svojho zamestnávateľa,“ dodala Ondová.
S duálnym systémom majú bohaté skúsenosti v Strednej odbornej škole vo Svite, kde školu podporujú veľké miestne firmy. „Máme za sebou veľké podniky ako Chemosvit, Chedos, Tatrasvit a všetci naši žiaci sú nasmerovaní do nich. Už v treťom alebo štvrtom ročníku praxujú v týchto podnikoch, kde majú zabezpečený odborný výcvik priamo tam. Zamestnanosť absolventom máme na úrovni 86 percent, čo je vynikajúce,“ konštatovala riaditeľka školy vo Svite Eva Nebusová.
Remeslo má zlaté dno
Žiaci základných škôl si mohli vybrať zo širokej ponuky študijných odborov – či už ide o klasiku a tradíciu alebo o jedinečnosť a nové trendy. „Ak žiaci majú záujem už o strednú odbornú školu a nechcú ísť ďalej so všeobecným zameraním, vyberú si jedinečné odbory na Slovensku. Hovorím o odboroch právo a podnikanie, informačné a digitálne technológie. My sme autormi týchto študijných odborov a dajú sa študovať v rámci celého Slovenska len u nás. Aj preto máme študentov od Bratislavy až po Humenné,“ potvrdila záujem o štúdium v Poprade riaditeľka Súkromnej strednej odbornej školy na Ulici 29. augusta Beáta Mitická.
Burza stredných škôl však potvrdila starú-známu pravdu, že remeslo má zlaté dno. V armáde vysokoškolákov, častokrát neuplatniteľných na trhu práce, sa objavujú takí, ktorí sa rekvalifikujú na remeselné práce. Trh ich totiž potrebuje a prax ukázala, tieto profesie sú aj lepšie ohodnotené. „Ponuka štvorročných študijných programov je oveľa vyššia, je lukratívna, zaujímavá. Ponuka trojročných odborov je nižšia a je o nich nižší záujem,“ uviedol riaditeľ Strednej odbornej školy na Okružnej ulici v Poprade Vasil Kuzmiak, podľa ktorého realita hovorí, že je nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily.
Kuzmiak porovnal mzdu absolventa trojročného študijného odboru, kde je nástupný plat na úrovni 800 eur s nástupným platom absolventa vysokej školy s priemerným nástupným platom necelých 600 eur.