Peter Handzuš Krimi

Čo robiť, keď vám vykradnú auto?

Do vykradnutého auta si nesadajte, zničili by sa stopy po zlodejoch.

Polícia varuje všetkých majiteľov áut, aby si z nich nerobili „výkladnú skriňu,“ ktorá by len zbytočne lákala zlodejov. Čas, ktorý na vyrabovanie vozidla potrebujú, je totiž minimálny.

„Zlodejovi stačí na krádež vecí aj päť minút, na ktoré sa vodič vzdiali od vozidla,“ uviedla pre TASR košická krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová.
Pre dlhoprstých je zvlášť lákavé, keď vidia v aute voľne položené cennosti, ako napr. mobilný telefón, notebook, doklady, ale aj tašky. Hovorkyňa policajtov neodporúča nechávať vo vozidle ani autorádio.

„Mnohí ľudia si z auta urobia výkladnú skriňu a potom sa čudujú, keď im niekto rozbije okno a čo vidí, to zoberie.“ Vodiči majú mať na pamäti aj to, že príležitosť robí zlodeja.

„Pokiaľ si musíte vo vozidle nechať nejaké veci, napr. pri zastávke na dlhšej ceste, prikryte ich aspoň dekou a parkujte zásadne na stráženom parkovisku,“ radí ďalej Mésarová.

Aj tí, ktorí už našli svoje autá násilne otvorené, resp. vykradnuté, by mali dodržiavať isté pravidlá. Nikdy si do nich nemajú sadať a zisťovať, čo im zmizlo.

„Ak budú pred príchodom polície zisťovať, čo im zmizlo, alebo si do auta sadnú a odídu s ním na iné miesto, zničia stopy, ktoré páchateľ zanechal na mieste činu,“ zdôraznila Mésarová s tým, že potom sa môžu so svojimi zmiznutými vecami s najväčšou pravdepodobnosťou rozlúčiť.

Hneď po zistení krádeže je dôležité vytočiť známe telefónne číslo 158 a nahlásiť vlámanie.

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie