Rôzne

Cyklisti dostali zelenú: Odteraz môžu obmedzene jazdiť aj s pol promile alkoholu

Cyklisti majú od nedele (1. 1.) povolené minimálne množstvo alkoholu do úrovne 0,5 promile, avšak len v zastavanom území obce a na cestičkách pre cyklistov.

Ilustračný obrázok k článku Cyklisti dostali zelenú: Odteraz môžu obmedzene jazdiť aj s pol promile alkoholu
Zdroj: internet

Zmenu prináša novela zákona o cestnej premávke z dielne koaličných poslancov Tibora Bastrnáka a Gábora Gála (obaja Most-Híd), ktorá od Nového roku vstupuje do účinnosti.

„Za porušenie sa nebude považovať, ak u cyklistu jazdiaceho v zastavanom území obce alebo po cestičke pre cyklistov množstvo alkoholu v jeho organizme nepresiahne hodnotu 0,24 miligramu etanolu na liter vydýchnutého vzduchu pri vyšetrení dychovou skúškou prístrojom alebo 0,5 gramu etanolu na kilogram hmotnosti vyšetrovanej osoby pri lekárskom vyšetrení zo vzorky krvi plynovou chromatografiou,“ uviedli poslanci.

Podpora cyklistov

Hodnota 0,24 mg/l je 0,5 promile. „Takáto hodnota alkoholu v organizme účastníka cestnej premávky nemá podľa vedeckých poznatkov vplyv na schopnosť fyzickej osoby byť účastníkom cestnej premávky a má len minimálny vplyv na jej psychické, senzorické a motorické funkcie,“ vysvetlili predkladatelia.

Cyklistiku treba podľa nich podporovať. „Hoci aj na báze pozitívnej diskriminácie vo vzťahu k požitiu alkoholických nápojov. Pri podpore cyklistiky zo strany verejnej moci nemôže ísť len o vyznačenie alebo v lepšom prípade vybudovanie cyklotrás, ale musí tu byť aj o niečo viac,“ povedali Bastrnák a Gál.

Malé pivko

Poukázali tiež, že koncentrácia alkoholu v ľudskom organizme v hodnote 0,5 promile, resp. 0,24 mg/l, je koncentrácia etanolu v krvi, ktorú Európska komisia odporúča prijať členským štátom v rámci Stratégie Európskej únie na podporu členských štátov pri znižovaní rozsahu škôd súvisiacich s požívaním alkoholu.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM