Dávid Gríger strelil Kanaďanom dva góly. Slováci nakoniec prehrali 3:5

Popradčan Dávid Gríger sa aj dnes predstavil na hokejových MS20 v Malmö vo vynikajúcom svetle. Sieť v kanadskej bráne rozvlnil dvakrát a na jeden gól prihral.

Ilustračný obrázok k článku Dávid Gríger strelil Kanaďanom dva góly. Slováci nakoniec prehrali 3:5

Slovenskí hokejoví reprezentanti do 20 rokov neudržali v pondelkovom zápase základnej A-skupiny juniorských MS dvojgólové vedenie a prehrali s jedným z ašpirantov na titul Kanadou 3:5. Zverenci trénera Ernesta Bokroša tak majú v tabuľke po troch odohratých stretnutiach vo švédskom Malmö na konte stále tri body za víťazstvo nad nemeckom (9:2).

Mladí Slováci, ktorí mali postup do štvrťfinále istý už pred pondelkovým programom, si dokázali v hale Isstadion utvoriť zásluhou dvoch gólov Dávida Grígera a jedného Martina Réway náskok 3:1. Všetky tri presné zásahy dali v presilovkách a potvrdili tak výbornú úspešnosť v početnej výhode. Sľubné vedenie ale hráči spod Tatier neudržali, na konci druhej tretiny znížil Anthony Mantha a v 55. minúte vyrovnal Jonathan Drouin. V záverečnom dejstve strhol víťazstvo na stranu favorita dvoma gólmi Nic Petan.

Aj po pondelkovom stretnutí tak platí, že Slováci v histórii MS „20“ ešte kanadských juniorov nikdy nezdolali. Tentoraz však boli veľmi blízko. Zopakoval sa tak scenár z vlaňajších MS, keď Bokrošova družina viedla nad hráčmi z kolísky hokeja 2:0 i 3:1 a prehrala 3:6. Záverečný zápas v základnej skupine šampionátu čaká slovenskú dvadsiatku v utorok na Silvestra, o 13.30 sa stretnú s českými rovesníkmi.

Kanada – Slovensko 5:3 (1:1, 1:2, 3:0)
Góly: 19. Lazar (Mantha, Petan), 37. Mantha (Ekblad, Drouin), 55. Drouin (Mantha), 58. Petan (Mantha, Pouliot), 59. Petan (Reinhart, Lazar) – 2. Gríger (Predajniansky, Réway), 28. Réway (Gríger, Kolena), 33. Gríger (Réway, Kolena). Rozhodovali: Hradil (ČR), Romasko – Metalnikov (obaja Rus.), Kowert (Nem.), vylúčení: 6:5 na 2 min, navyše 1. Drouin (Kan.) 10 min za úder do oblasti hlavy a krku, presilovky: 2:3, oslabenia: 0:0.

Kanada: Fucale – Ekblad, Pouliot, Pelech, Dumba, Bigras, Morrissey – Mantha, Drouin, Hudon – Reinhart, Horvat, Leier – Rychel, Petan, Lazar – Anderson, Laughton, Gauthier – McDavid
Slovensko: Baroš – Luža, Predajniansky, Rusina, Gachulinec, Černák, Valjent, Dinda, Kečkeš – Réway, Kolena, Gríger – Lunter, Daňo, Cehlárik – Horanský, Mlynčár, Minárik – Tibenský, Šimun, Skalický

Kanaďania hneď v úvode prezentovali svoju zastrašovaciu taktiku, keď Drouin zrazil pri mantineli Réwaya, ktorému spadla prilba. Tohtoročná draftová trojka dostala za nešetrný zákrok 2 min + 10 min osobný trest. V následnej slovenskej presilovke najprv Baroš vykryl priestor pred úplne voľným Laughtonom a vzápätí Gríger otvoril skóre, keď po strele Predajnianskeho z otočky pohotovo poslal odrazený puk za Fucaleho – 0:1. Slovákom dodal gól sebavedomie a onedlho mohli viesť už 2:0, Kolena však trafil len žŕdku. V 10. minúte po chybe Dumbu zahodil ďalšiu tutovku Horanský. Bokrošovi zverenci dlho držali Kanaďanov na dištanc a až v závere tretiny vystupňoval favorit svoj tlak. Dvoma nepríjemnými strelami zamestnal Baroša Hudon, potom sa Morrissey drzo natlačil pred bránku, až prišiel Valjentov faul a využitá kanadská presilovka – Černák nepokryl Lazara a ten z prvej vyrovnal.

V druhom dejstve sa Slováci vrátili k aktívnej hre. Výborne korčuľovali, neúnavne napádali súpera, vďaka dobrému pohybu tesne pokrývali technicky zdatných protihráčov a ak bola príležitosť, sami sa vrhali do nebezpečných prečíslení. Naopak, Kanaďania mali problém ukočírovať vlastnú tvrdosť. V 27. minúte si sadla na trestnú lavicu dvojica Petan – Laughton a Slováci po 23 sekundách dvojnásobnú presilovku využili, po krásnej kombinácii zavesil spomedzi kruhov Réway. V polovici duelu unikol Mlynčár, mieril však priamo do Fucaleho lapačky. V 32. min druhý slovenský útok ideálne vyriešil situáciu 3 na 2, Lunter sa ocitol sám pred kanadským brankárom, pre faul nemohol zakončiť. Nasledovala tak ďalšie presilovka 5 na 3, v ktorej zvonila horná žŕdka po delovke Predajnianskeho. Tretia slovenská radosť však predsa len prišla, po návrate Dumbu z trestnej lavice v hre 5 na 4 priniesla ovocie osvedčená spolupráca prvej presilovkovej formácie a po osi Kolena – Réway – Gríger zakončoval posledne menovaný do prakticky prázdnej bránky – 1:3. Zámorský gigant sa nestačil čudovať, čo sa to na ľade deje. V 36. minúte sa dostal k nebezpečnej dorážke Kolena, zakročil Fucale. Až v závere tretiny doklepol Mantha za Barošov chrbát Ekbladovu strelu a dal tak tušiť, že tretia časť bude poriadne zaujímavá.

Hráči s dvojkrížom na hrudi ju začali ďalšou presilovkou, faul Pouliota ale tentoraz nepotrestali. Kanaďania potom vyvinuli sústredený tlak, Horvat, McDavid i kapitán Laughton „podkúrili“ Barošovi, ten len s veľkým šťastím neinkasoval. Slovenská obrana statočne odolávala aj pri prísnom vylúčení Horanského. Baroš potom podržal svoj tím pri tutovke Manthu. V 54. min McDavid dokázal prekonať slovenského brankára, ale predtým zovrel v ruke letiaci puk a gól tak nemohol platiť. Vzápätí však hráči javorového listu korunovali svoj veľký tlak tretím gólom, keď neobsadený Drouin vyrovnal. V dramatickom závere mohol zavŕšiť hetrik Gríger, jeho strelu však zastavila žrď. Rozhodujúci moment prišiel v 57. minúte, keď Predajniansky dostal 2 min za hru vysokou hokejkou, Petan dostal v presilovke príliš veľa voľnosti a poslal svoj tím prvýkrát do vedenia – 4:3. Sto sekúnd pred koncom odvolal tréner Bokroš Baroša z bránky, no vyrovnanie to neprinieslo, naopak, Petan svojím druhým gólom v zápase spečatil výsledok na konečných 5:3 pre Kanadu.