Správy

Deti z popradskej školy dokázali kvôli defibrilátoru takmer nemožné: Sú prví na Slovensku!

Základná škola (ZŠ) na Komenského ulici v Poprade je prvou na Slovensku, kde umiestnili verejný defibrilátor.

Ilustračný obrázok k článku Deti z popradskej školy dokázali kvôli defibrilátoru takmer nemožné: Sú prví na Slovensku!
Zdroj: SAD Prievidza

Riaditeľka školy Monika Strnková uviedla, že ešte v októbri minulého roka sa zapojili do súťaže o automatický externý defibrilátor (AED) a hoci im víťazstvo tesne ušlo, organizátor sa napokon rozhodol túto zdravotnícku pomôcku odovzdať aj im.

Vlastná aktivita

Naša škola sa každý rok zapájala do vianočného jarmoku v meste a výťažok z predaja výrobkov sme vždy venovali nemocnici. Minulý rok sme si chceli aj po dohode so školskou žiackou radou z týchto peňazí zakúpiť verejný defibrilátor. Vtedy sa však objavila súťaž, tak sme sa do nej zapojili. Deti to dosť prežívali a keďže to bolo naozaj tesné, tak sa organizátor súťaže rozhodol nám darovať AED. Museli sme si však zakúpiť skrinku,“ priblížila Strnková.

Keďže zo školských zdrojov to možné nebolo a pre pandémiu sa nekonal tradičný jarmok na námestí, žiaci si zorganizovali predaj vianočných výrobkov priamo v budove školy.

Z predaja vlastnoručne vyrobených výrobkov získali 780 eur, a tak mohli skrinku zakúpiť.

Pre širokú verejnosť

Máme ho tu dva dni, predsedníčka školskej žiackej rady sa zaučila prvá v tom, ako ho používať. Postupne chceme zaškoliť aj ďalších žiakov v jednotlivých triedach, aby sa nebáli ho použiť, ak to bude potrebné,“ doplnila Strnková.

Deti na základnej škole už podľa nej vedia vyhodnotiť, v akých situáciách treba poskytnúť prvú pomoc, priniesť a použiť defibrilátor, prípadne zavolať záchranku.

AED by mal byť napojený aj na mestskú políciu, ktorá dostane po otvorení skrinky informáciu o jeho použití. Riaditeľka upozornila, že sídlisko Západ, kde má škola svoje sídlo, je pomerne veľké a žije tam dosť veľa starších ľudí. „Veríme, že ho v prípade potreby využije aj verejnosť a obyvatelia žijúci v okolí školy,“ dodala.

Distribúciou AED na verejné miesta po Slovensku sa zaoberá občianske združenie Záchrana. V súčasnosti takto umiestnili dohromady už 132 defibrilátorov, najvyššie položený je napríklad na Lomnickom štíte.

Foto: Ilustračné

Témy, ktoré hýbu Slovenskom:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM