Martin Sýkora Kultúra

Dijon si okrem horčice zamiloval aj slovenský folklór: Vagonár exceloval

Popradských folkloristov pozná celý svet. Svojím špičkovým spracovaním robí dobré meno Popradu i Slovensku všade kam príde - naposledy vo Francúzsku.

Ilustračný obrázok k článku Dijon si okrem horčice zamiloval aj slovenský folklór: Vagonár exceloval
Zdroj: FS Vagonár

Folklórny súbor Vagonár z Popradu sa na konci augusta vrátil Francúzska, kde sa zúčastnil už 70. ročníka medzinárodného súťažného folklórneho festivalu Fêtes de la Vigne. Srdcom festivalu bolo nádherné mesto Dijon, ktorého centrum je doslova ukážkou stredovekej francúzskej architektúry. Mesto sa nachádza sa na východe Francúzska v regióne Burgundsko, ktorý je známe aj výrobou horčice s nezameniteľnou chuťou.

Celý svet na jednom mieste

Na festivale sa zišlo viac ako 900 umelcov doslova z celého sveta. Svoju tradičnú tanečnú a hudobnú kultúru priblížili obecenstvu súbory z Bulharska, Srbska, Estónska, Holandska, Portugalska, ale aj z krajín pre nás vskutku exotických ako sú Madagaskar, Egypt, Benin, Brazília, Ekvádor, Irán, Indonézia či Polynézia. Bohatý program festivalu pomohol na pár dní zabudnúť na tragické útoky a zaujať pozornosť Francúzov skutočne originálnym spôsobom.

PREČÍTAJTE SI AJ: Vagonár na popradskom námestí

Popradskí folkloristi sa počas siedmich dní predviedli francúzskemu publiku temperamentnými tancami a spevmi z tradičných regiónov Spiš, Šariš a Zemplín a po každom predstavení si vyslúžili nadšený potlesk obecenstva. Okrem vystúpení na hlavnom javisku sa predviedli i na rôznych námestiach a animáciách s divákmi v centre mesta Dijon alebo jeho okolí. „Nechýbali ani divácky obľúbené krojované sprievody mestom. Silným zážitkom pre nás bolo vystúpenie v centre pre seniorov, v ktorom boli prejavy radosti divákov skutočne veľmi úprimné a spontánne,“ hodnotil Ján Profant z FS Vagonár.

Vagonár s prvým miestom

Na záverečnom vystúpení zažili Vagonárci skutočný šok a prekvapenie, keď im odborná porota festivalu udelila 1. miesto a cenu „laureát festivalu“ za vynikajúcu tanečnú, spevácku a hudobnú interpretáciu. „Poďakovanie patrí všetkým členom súboru za ich čas na tréningoch, fanúšikom za skvelú podporu na vystúpeniach, ale najmä Spojenej škole na ulici Letnej za perfektné podmienky a známej popradskej spoločnosti, podľa ktorej náš súbor nesie svoje meno Vagonár, za dlhoročnú podporu,“ dodal Profant.

Vagonár v Dijone
9
Galéria
Zdroj: FS Vagonár
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie