Monika Vengrínová Rôzne

Dlhodobý spor medzi firmou Schule a obyvateľmi Veľkej: Vyriešiť by ho mohla mediácia

Spor, v ktorom na jednej strane stoja obyvatelia mestskej časti Poprad-Veľká bojujúci za zdravé životné prostredie a na strane druhej firma Schule, možno pomôže vyriešiť mimosúdna cesta, ktorou je mediácia. Navrhla ju popradská samospráva.

Ilustračný obrázok k článku Dlhodobý spor medzi firmou Schule a obyvateľmi Veľkej: Vyriešiť by ho mohla mediácia
Foto: Monika Vengrínová / Zdroj: Dnes24.sk

„Sme radi, že nové vedenie mesta sa aktívne snaží nájsť nejaké riešenie. Myšlienka mediácie je pre nás nová a vítame každú možnú alternatívu, ale je to len jedna z alternatív. Od tohto stretnutia očakávame, že si za účasti mesta povieme, čo nás trápi a aké máme nápady do budúcnosti ohľadom zníženia negatívnych vplyvov na obytnú zónu,“ uviedol na margo mediácie Ján Valko, predseda Občianskeho združenia Popradčania pre zdravé životné prostredie. Zároveň dodal, že chcú počuť jasné stanovisko, či sa priemyselná zóna bude v budúcnosti ďalej rozširovať a či je možné nájsť riešenie zakonzervovania tohto stavu, aby sa viac pozícia obyvateľov dotknutej oblasti nezhoršovala.

Skúsenosti s touto formou riešenia sporov nemá ani primátor Popradu Jozef Švagerko, verí však, že šanca na zmier tu je. Osobne niekoľkokrát firmu Schule navštívil a uvedomuje si, že mesto by nemalo stratiť takého dobrého zamestnávateľa. „Je to kvalitná firma, ktorá zamestnáva obyvateľov tohto regiónu a výrobu sa snaží zabezpečovať v čo najlepšej kvalite pri dodržiavaní všetkých predpisov,“ uviedol Švagerko s tým, že mu však záleží i na tom, aby boli spokojní aj obyvatelia rodinných domov stojacich v blízkosti firmy: „Verím, že tento problém sa bude riešiť pokojne, s chladnou hlavou a bez emócií a že sa obe strany pokúsia dohodnúť“.

Problémom je hlučnosť i prašnosť

Firma Schule, s.r.o., podľa slov jej konateľa Vladimíra Omastu, spraví pre obojstranne výhodné riešenie maximum. „Chápem týchto ľudí. Uvedomujem si, že naša firma hraničí s obytnou zónou, ale my dodržiavame všetky zákony a naďalej, bez ohľadu na to, ako mediácia skončí, budeme pokračovať v nadštandardných opatreniach pre zlepšenie vzájomných vzťahov a zlepšenie bývania týchto ľudí,“ prisľúbil Omasta.

Nadštandardnými opatreniami je tak, podľa jeho slov, napr. sťahovanie technológií ktoré môžu byť pre susedov hlučné a rušivé, riešenie odhlučnenia stien, či zmena technologických postupov, aby sa zásadným spôsobom znížili emisie. V prípade záujmu susedov firma pristúpi aj k riešeniu protihlukových stien. „Tých opatrení je množstvo, investície, ktoré do nich vkladáme sa pohybujú v státisícoch eur,“ prezradil Omasta.

Problémom v danom spore však pre obyvateľov rodinných domov v bezprostrednom susedstve firmy však nie je len hlučnosť, ale i prašnosť. Konateľ spoločnosti ale o potvrdení prekročenia limitov prachu z Úradu verejného zdravotníctva nič nevie.

Výstupom by malo byť uzavretie dohody

Požiadavkou obyvateľov je záruka, že sa firma do budúcnosti nebude rozširovať. Samotnú výrobu zrušiť nechcú. „Čo sa týka zamestnanosti, my nechceme, a ani právne nemôžeme zrušiť existujúcu výrobu, chceme, aby fungovala aj naďalej. Žiadame však, aby sa spoločnosť ďalej nerozširovala a aby sa v územnom pláne zadefinoval tzv. stav na dožitie,“ vysvetlil Valko.

Spor tak bude riešiť mediátorka, ktorú zabezpečilo mesto. Prvé stretnutie však ukáže len to, či táto forma mimosúdneho riešenia bude pre obe strany prijateľná. V prípade, že áno, zástupcov firmy aj občianskeho združenia čaká päť stretnutí, ktorých výstupom by malo byť uzavretie dohody, v ktorej sa obe strany zmluvne zaviažu na plnení určitých podmienok.

„Mediácia je alternatíva k súdnemu riešeniu sporov, čiže ide o mimosúdne vyjednávanie, v ktorom sa obe sporné strany budú snažiť dohodnúť, nájsť nejaké vzájomné riešenie svojich konfliktov pomocou mediátora. Samotné súdne spory bývajú dlhé a finančne veľmi nákladné. Mediácia šetrí čas aj peniaze. Jej cieľom ale nie je nájsť ideálne riešenie, avšak to najvhodnejšie riešenie pre obe strany,“ dodala mediátorka Dagmar Tragalová s tým, že percento riešenia rodinných či obchodných sporov formou mediácie je veľmi vysoké, pri takýchto susedských sporoch však všetko záleží od vôle. „Kde je vôla, tam je cesta,“ uzavrela.

Mediácia medzi firmou Schule a obyvateľmi Popradu-Veľkej
8
Galéria
Foto: Monika Vengrínová / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM