Peter Handzuš Rôzne

Dnes nám mráz vyštípe líca

Na severe a krajnom východe Slovenska hrozia v priebehu dnešného predpoludnia extrémne nízke teploty. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav, ktorý pre tento jav vydal výstrahu druhého stupňa.

Toto varovanie sa týka prevažne severných regiónov Slovenska. V čase do 10.00 h, respektíve 16.30 h tu môže teplota vzduchu poklesnúť na –20 až –30 stupňov Celzia. „Očakávaný mráz je v danej ročnej dobe a oblasti pomerne zriedkavý a pravdepodobnosť poškodenia organizmu je vysoká,“ konštatuje web meteorológov.

Táto výstraha sa týka regiónov Orava, Kysuce, Liptov, Turiec, Horehronie, Spiš a oblastí na severozápade, severovýchode a krajnom východe Slovenska. Na týchto miestach, ale tiež v regióne Gemer, Šariš a na juhovýchode krajiny môžu byť nízke teploty sprevádzané tvorbou snehových jazykov a závejov.

So zníženou teplotou musia počítať aj obyvatelia ďalších regiónov, s výnimkou juhozápadného Slovenska. V dotknutých oblastiach by však teplota nemala poklesnúť pod –20 stupňov Celzia.

Až do odvolania platí tiež výstraha 1. stupňa pre oblasť Levice – západ pre takzvanú ľadovú povodeň. „Vzhľadom na výskyt ľadových úkazov je predpoklad vzniku ľadových bariér s následným vzdutím vodných hladín na tokoch, s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov, zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity,“ ozrejmuje SHMÚ.

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie