Aktualizované Správy

Dobrá správa pre Tatry? Kamióny dostali STOPKU, ale...

Pre zlý technický stav mosta v Kežmarku cez rieku Poprad bude nákladná a tranzitná doprava nad 18 ton vedená po obchádzkových trasách. Cez Tatry budú môcť dočasne jazdiť len vozidlá dopravnej obsluhy.

Ilustračný obrázok k článku Dobrá správa pre Tatry? Kamióny dostali STOPKU, ale...
Zdroj: Mesto Kežmarok

Cez Vysoké Tatry však po dohode kompetentných budú môcť prechádzať len vozidlá dopravnej obsluhy. Po pondelkovom (13.1.) zasadnutí krízového štábu v Prešove o tom informovala hovorkyňa Slovenskej správy ciest (SSC) Lucia Karelová s tým, že po doplnení, úprave a určení dopravného značenia bude nákladná a tranzitná doprava nad 18 ton vedená po dvoch obchádzkových trasách.

Nákladná a tranzitná doprava nad 18 t zo smeru od Starej Ľubovne a okolia, bude odklonená v smere na Prešov cez Sabinov. Obchádzková trasa pre smer od Popradu a z Kežmarku a okolia bude vedená po cestách I. a II. triedy, a to na trase Kežmarok – Spišská Belá – Tatranská Kotlina – Tatranská Lomnica – Starý Smokovec – Poprad. Bude však určená len pre vozidlá s dopravnou obsluhou a so zákazom vjazdu nákladných vozidiel a tranzitu,“ konkretizovala Karelová.

Dodala, že dopravné obmedzenie bude platné do doby postavenia provizórneho premostenia cez rieku Poprad v Kežmarku.

Cestári v tejto súvislosti žiadajú vodičov o dodržiavanie stanovených trás. Obnova problémového mosta v Kežmarku, pre ktorý je v celom Prešovskom kraji vyhlásená mimoriadna situácia, sa podľa Karelovej začne najskôr v druhej polovici roka 2020.

Podľa jej slov už začali obstarávanie dokumentácie na stavebné povolenie pre prestavbu mosta a zároveň pripravujú projekt dočasného premostenia. Provizórne premostenie rieky Poprad, ktoré by do rekonštrukcie nahradilo existujúci most a vylúčilo z neho premávku, by podľa SSC malo byť dokončené do konca marca 2020.

Proti obchádzke cez Vysoké Tatry z dôvodu bezpečnosti ohradila nielen miestna samospráva, ale aj ochranári. Na internete vznikla dokonca petícia, ktorú doposiaľ podpísalo takmer 1200 ľudí.

My aj toto posledné rozhodnutie kategoricky odmietame a nesúhlasíme s prejazdom ani jediného kamiónu váhy nad 30 ton cez naše mesto. Podal som aj podnet na krajskú prokuratúru, pretože sa rozhodlo bez nášho vedomia, postavili nás pred hotovú vec. Vôbec pritom nevzali do úvahy technický stav Cesty slobody, ktorá vedie cez Tatry,“ uviedol primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš a zároveň upozornil, že kamióny pôjdu cez územie európskeho významu.

Podľa neho si treba uvedomiť, že nákladnú dopravu odklonia cez národný park, kde sú horšie a komplikovanejšie poveternostné podmienky. Zároveň ide o kúpeľné, turistické a lyžiarske mesto, ktoré v súčasnosti navštevuje množstvo ľudí. „Ten most v Kežmarku opravovali pred šiestimi rokmi, za ten čas sa stav vôbec nezmenil a zrazu musí byť uzavretý. Kto to šesť rokov kontroloval, že sa ten stav tak rapídne zhoršil? Teraz sa jeden problém v Kežmarku snažia hodiť na Vysoké Tatry,“ skonštatoval primátor.

Podľa neho už niekoľko organizácií chystá hromadný protest proti obchádzke, ľudia plánujú dokonca vytvoriť živú reťaz a zabrániť tak prejazdu nákladnej dopravy. „My sme navrhovali inú alternatívu obchádzky cez bývalý vojenský priestor Zalubica, kde je panelová cesta, ktorá by po menších úpravách mohla byť aj dvojsmerná. Museli by však osloviť viac obcí, takže sa tým ani nechceli zaoberať. Nevyčerpali sa všetky možnosti, ako situáciu riešiť ako napríklad preloženie tovaru do menších áut, jeho rozloženie do viacerých vozidiel, aby mohli prejsť cez ten most. Prečo sa nevyužije železnica? Ľudia majú strpieť všetko, ale prispôsobiť by sa mohli aj podnikatelia,“ zdôraznil Mokoš na záver.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie