Monika Vengrínová Rôzne

Každé dva roky sa stretávajú dobrovoľní hasiči na Majstrovstvách Slovenska hasičských družstiev dorastu a dospelých. Tentokrát v Skalici sa tak stretli víťazi krajských súťaží z celého Slovenska. Súťažnými disciplínami bola štafeta 8 x 50 m a požiarny útok s vodou.

Ilustračný obrázok k článku Dobrovoľní hasiči: Dorastenky z Vikartoviec a muži z Gerlachova najlepší na Slovensku

Dorastenky z Vikartoviec so suverénnym víťazstvom

Prvý deň patril hasičskému dorastu vo veku 15 až 18 rokov. Zástupcami nášho Prešovského kraja boli dorastenky z Vikartoviec, ktoré tu suverénne zvíťazili s výsledným časom 111,87 sekundy, keď dosiahli najnižší čas zo štafety 84,02 a z útoku 27,85 sekúnd.

„Titulu „Majsterky SR dobrovoľných hasičských družstiev v kategórii dorasteniek“ predchádzali víťazstvá v okresnej súťaži v Hranovnici i v krajskej súťaži konanej v Terni v okrese Prešov. Na dlhodobo výborných výsledkoch má podiel tréner družstva Pavol Krajč,“ hovorí Ondrej Klimo. V kategórii dorastencov zástupcovia nášho kraja Hermanovce z okresu Prešov obsadili ôsme miesto.

Muži v tvrdej konkurencii s náskokom 1,3 sekundy

O deň neskôr sa v Skalici stretli hasičské družstvá dospelých na majstrovstvách SR dobrovoľných hasičských zborov, ktoré sa konajú od roku 2007 každé dva roky. Naši zástupcovia, muži z Gerlachova, nás reprezentovali už po štvrtý krát.

Ani tento rok nenechali nič na náhodu a zodpovednou prípravou sa im opäť podarilo prebojovať sa na „Slovensko„ a vyhrať okresnú i krajskú súťaž DHZ vo svojej kategórii. V Skalici v tvrdej konkurencii v rámci Slovenska opäť zvíťazili náskokom 1,3 sekundy. Dosiahli najnižší čas v požiarnom útoku 18,52 sekundy a v štafete 69,07 sekundy, spolu 87,59 sekundy. Prešovský kraj v kategórii žien reprezentovala Terňa z okresu Prešov, ktorá skončila ôsma s časom 129,89 sekundy.

Mladé hasičky tretie v Európe

„Našim zástupcom spod Tatier patrí za vzornú reprezentáciu okresu i Prešovského kraja úprimná vďaka. Krásne výkony na republikových majstrovstvách DHZ sú výsledkom systematickej práce a predchádzali im hodiny tvrdého tréningu. K vycvičenosti prispeli i previerky pripravenosti, hasičské súťaže, ktoré sa konajú každoročne od mája do septembra každý týždeň vo viacerých obciach okresu Poprad. Dobrovoľní hasiči i hasičky z nášho okresu úspešne kráčajú v šľapajach svojich profesionálnych kolegov z okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Poprade, ktorí patria medzi špičku Slovenska v hasičskom športe už viac rokov,“ chváli dobrovoľných hasičov Klimo.

K tretiemu miestu v Európe mladých hasičiek zo Šuňavy na medzinárodnej súťaži vo francúzskom Mulhouse v júli tohto roku, tak pribudli opäť významné celoslovenské úspechy dobrovoľných hasičiek a hasičov, dorasteniek z Vikartoviec i mužov z Gerlachova.