Tlačové správy

DOD popradských bilingválok: Príde aj režisér, ekonóm, producentka, novinár či spisovateľ!

Ani v čase pandémie koronavírusu sa život nezastavil. Ľudia chodia do práce, študenti a žiaci do škôl. Žiaci zo „základiek“ - ôsmaci a deviataci – sa rozhodujú, akú strednú školu si vybrať.

Ilustračný obrázok k článku DOD popradských bilingválok: Príde aj režisér, ekonóm, producentka, novinár či spisovateľ!
5
Galéria

Vynikajúcou voľbou je bilingválna sekcia Gymnázia na Ulici Dominika Tatarku v Poprade. Škola, ktorá už tridsať rokov ponúka kvalitné slovensko-nemecké štúdium. Čo všetko je za jej dvermi, to prezradí vo štvrtok 27. 1. 2022 popoludní počas online Dňa otvorených dverí.

Bilingválna sekcia (alebo familiárne „bilinky“) bola zriadená v roku 1991 na základe Dohody medzi vládami Česko-Slovenska a Spolkovej republiky Nemecko. Štúdium je päťročné a môžu sa preň rozhodnúť aj tí žiaci, ktorí po nemecky nevedia.

Prvý ročník je totiž zameraný na výborné zvládnutie nemeckého jazyka, aby žiaci v ďalších ročníkoch zvládli v tomto jazyku odborné predmety.

Z celkového počtu 31 hodín týždenne až 20 hodín pripadá nemeckému jazyku. Ten sa učí v malých 12 – 13 členných skupinách.

Od druhého ročníka študentom pribúdajú predmety vyučované po nemecky – dejepis, geografia a matematika. Vyučovanie v nemčine zabezpečujú kvalifikovaní učitelia zo SRN; tento školský rok sú v škole siedmi. Štúdium sa končí v piatom ročníku vykonaním maturitnej skúšky. Žiaci získavajú slovenské aj nemecké maturitné vysvedčenie a osvedčenie o vykonaní odbornej štátnej jazykovej skúšky z nemeckého jazyka na úrovni C1. Z nemeckej strany dostávajú potvrdenie, že maturitná skúška absolvovaná v bilingválnej sekcii je na úrovni C2.

Absolventi popradských „biliniek“ sa získaním nemeckého maturitného vysvedčenia môžu uchádzať o vysokoškolské štúdium v Nemecku, Rakúsku a Švajčiarsku bez vykonania špeciálnych jazykových testov a sú považovaní za absolventov nemeckého gymnázia.

Keďže na Slovensku je popradská bilingválna slovensko-nemecká sekcia jedinou, ktorej partnerskou krajinou je SRN, je to škola s celorepublikovou pôsobnosťou. Pre žiakov zo vzdialenejších regiónov je zabezpečené ubytovanie aj strava v stredoškolskom domove mládeže na Karpatskej ulici v Poprade.

Stovky abiturientov sa za tri desaťročia vybrali z „biliniek“ doslova do celého sveta. Najskôr študovať a potom pracovať.

O svojich skúsenostiach, zážitkoch, spomienkach, ale najmä o benefitoch jedinečnej školy budú rozprávať osobnosti z rôznych sfér spoločenského, ekonomického i kultúrneho prostredia. Spája ich jedno – štúdium v popradskej slovensko-nemeckej sekcii „nového gympla“.

Pripojte sa online na Deň otvorených dverí vo štvrtok 27. 1. 2022 v čase od 15.00 do 16.30. www.ssdtppbs.edupage.org.

OBRAZOM: DOD na Spojenej škole v Poprade
5
Galéria
Zdroj: Spojená škola, Ul. D. Tatarku
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM