Rôzne

Dôležitá rekapitulácia: Tieto dokumenty už úradníkom nemusíte nosiť

Zdá sa, že veci sa začínajú meniť aj na Slovensku. Úradníci už od vás po novom nemôžu žiadať dôležité dokumenty, ale naopak, musia si ich vyhľadať sami.

Ilustračný obrázok k článku Dôležitá rekapitulácia: Tieto dokumenty už úradníkom nemusíte nosiť
Zdroj: pixabay.com

Zákon proti byrokracii platí od 1. septembra 2018. Týka sa približne 40-tisíc úradníkov, ktorí boli roky zvyknutí výpisy od ľudí pýtať. Toto je skutočne veľká zmena. Podľa generálneho riaditeľa sekcie informačných technológií verejnej správy, Jaroslava Kmeťa, ide len o prvé kroky k premene vzťahu občana k štátu a dodáva: „Úradníci by po novom mali pracovať pre nás. Nie my pre nich. Našim cieľom je, aby technológie ľuďom život zjednodušovali, nie naopak. Štát má byť k ľuďom priateľský, na tom sa zhodla aj vláda pod vedením Petra Pellegriniho a toto je cesta.

Poďme si ale teraz konkrétne zrekapitulovať, aké konkrétne dokumenty si v tomto momente musia úradníci sami získať.

  • Od 1.9.2018 už nie je občan/podnikateľ povinný predkladať orgánom verejnej moci výpis z obchodného a živnostenského registra či list vlastníctva.
  • Od 1.10.2018 už nie je občan/podnikateľ povinný predkladať orgánom verejnej moci ani kópiu mapy z katastra nehnuteľností (po­kiaľ sa na kópii mapy nevyžaduje nákres).
  • Od 1.1.2019 už nie je občan povinný predkladať orgánom verejnej moci výpis z registra trestov.

Štát si už vymieňa údaje medzi jednotlivými orgánmi verejnej moci. Zamestnanec verejnej správy je teda povinný si vyššie spomínané dokumenty overiť v existujúcich informačných systémoch verejnej správy. 

Z pohľadu občana je dôležité vedieť, že doteraz ho štát posielal po výpisy z registra trestov alebo obchodného a živnostenského registra či listy vlastníctva na poštu alebo obslužné miesto a nútil ho dokonca platiť za tieto údaje, ktoré vydáva vlastne sám štát. Odteraz na to zaviedol technické riešenie, takzvaný portál oversi.gov.sk, ktorý slúži pracovníkom verejnej správy na to, aby si už tieto výpisy alebo údaje pozreli/overili za občana. Čiže vo všetkých prípadoch, keď mal občan priniesť štátu spomínané výpisy, ktoré si musel najskôr vyžiadať a zaplatiť za ne, sa táto povinnosť prenáša na zamestnanca verejnej správy, ktorý sa na tieto výpisy alebo údaje pozrie za občana,“ dopĺňa na záver Jaroslav Kmeť, generálny riaditeľ Sekcie informačných technológii verejnej správy.

Komunikačný projekt

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM