Správy

Dotácia na tatranský cestovný ruch: Bude stačiť vyše milióna na reštart?

Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Región Vysoké Tatry získa v tomto roku prostredníctvom štátnej dotácie Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR zdroje vo výške 1,243 milióna eur.

Ilustračný obrázok k článku Dotácia na tatranský cestovný ruch: Bude stačiť vyše milióna na reštart?
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Ide o rovnaký objem financií ako vlani a Tatranci plánujú tieto peniaze využiť najmä na oživenie turizmu po pandémii a propagáciu Tatier ako bezpečnej dovolenkovej destinácie. Uviedla to výkonná riaditeľka organizácie Lucia Blašková s tým, že prioritou je domáci trh, v zahraničí sa chcú zamerať tradične na krajiny V4.

Zahraniční turisti chýbajú

Na základe vývoja štatistík a ukazovateľov z tejto zimnej sezóny však plánujú prezentáciu aj na ďalších trhoch. „Radi by sme sa vrátili do krajín, o ktoré sme sa snažili pred pandémiou, ako napríklad štáty Beneluxu, Veľká Británia, kde je podstatné priame prepojenie leteckou linkou. Uvažuje sa aj o podpore leteckej linky so Švédskom, kde by sme sa radi prezentovali tiež,“ vymenovala Blašková. Destináciu znovu začali navštevovať turisti z Pobaltia a Rumunska, aj tam chcú smerovať svoje aktivity.

Tatranci veria, že sa podarí presvedčiť leteckého dopravcu pre návrat linky Riga – Poprad. „Uvidíme, aký bude vývoj leteckého spojenia s Kyjevom. Hoci sa zdá, že napríklad počas víkendov je v Tatrách plno, hotely nejasajú nad obsadenosťou. Preto nechceme zaspať na vavrínoch a oslavovať uvoľnenie opatrení. Bez zásadného pričinenia sa turisti do Tatier nevrátia. Najväčšie výpadky sú práve medzi turistami zo zahraničia,“ skonštatovala Blašková.

Späť k lepším číslam

OOCR podľa štátnej tajomníčky MDV Kataríny Brunckovej ocenili možnosť využiť výsledky z roku 2019 ako referenčného roka pre nárok na získanie dotácie. „Bol to historicky najúspešnejší rok pre slovenský cestovný ruch a tento fakt umožňuje OOCR-kám čerpať dotáciu v nezmenenej výške. Pokiaľ by sme totiž mali vychádzať z údajov, ktoré prišli potom, bolo by to pre destinácie limitujúce, pre niektoré možno aj o prežití,“ objasnila.

Obnova infraštruktúry je podľa nej jednou z hlavných foriem rozvoja cestovného ruchu v regióne. Aj z tohto dôvodu pristúpil národný dopravca k zakúpeniu piatich nových elektrozubačiek, ministerstvo dopravy zase spolufinancuje skibus, ktorý má za cieľ eliminovať prítomnosť automobilov v chránenom území. „Do budúcnosti počítame s ďalším rozvojom a zvyšovaním kapacít ekologickej dopravy,“ upozornila Bruncková.

Rezort dopravy pripravuje aj v tomto roku medzinárodné výstavy a veľtrhy a prostredníctvom platformy Slovakia Travel plánuje zrealizovať množstvo podporných kampaní a aktivít. Bruncková verí, že naštartujú domáci cestovný ruch a pomôžu ho nasmerovať späť k lepším číslam.

Témy, ktoré hýbu Slovenskom:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM