Peter Handzuš Rôzne

Dovolenka s malými deťmi: Bez pasu ich za hranice nepustia

Ak plánujete dovolenku s deťmi do 5 rokov niekde mimo schengenského priestoru, pozor na pasy. Od 26. júna môžu na hraniciach vyžadovať vlastný pas aj pre malé deti. Je najvyšší čas dať pre svoje dieťa cestovný doklad vyrobiť, lebo do pasu rodičov ho

Dňom 26. júna 2012 vstupuje do platnosti nariadenie Európskej únie, ktoré členským štátom ukladá povinnosť vydávať cestovné pasy už iba ako individuálne cestovné doklady. Táto európska právna úprava bude mať prednosť pred úpravou v slovenskom zákone o cestovných dokladoch, ktorý zatiaľ umožňuje vykonávať zápisy detí do cestovných pasov rodičov. V praxi to znamená, že príslušné útvary Policajného zboru už od 26. júna 2012 nebudú vykonávať zápisy detí mladších ako 5 rokov do cestovného pasu rodiča.

[size=15][color=#cc0000]­Niektoré krajiny už nepustia cez hranice deti zapísané v pase rodiča[/color][/si­ze]

Slovenská republika a niektoré ďalšie členské štáty EÚ zastávajú názor, že na základe zápisu dieťaťa do cestovného pasu rodiča vykonaného do 25. júna 2012, bude môcť takéto dieťa cestovať mimo územia Slovenska bez vlastného cestovného dokladu, ak cestuje s rodičom, v ktorého cestovnom doklade je zapísané.

//„Slovensko však má už v súčasnosti viaceré signály o tom, že niektoré iné členské štáty schengenského priestoru majú v úmysle od 26. júna 2012 neuznávať zápisy detí v cestovnom doklade rodiča. Budú striktne vyžadovať, aby bolo každé dieťa, bez ohľadu na vek, držiteľom vlastného cestovného pasu,“ //inormovala Natália Hattalová z Ministerstva vnútra SR. Slovenskí občania sa tak môžu stretnúť so závažnými problémami najmä pri prekračovaní vonkajších schengenských hraníc v niektorých iných členských štátoch, ak nebudú mať aj ich deti mladšie ako 5 rokov vlastné cestovné doklady.

[color=#cc0000]­[size=15]Na koľko vás vyjde nova pas pre deti?[/size][/co­lor]

Rodičia, ktorí plánujú po 26. júni 2012 cestovať spolu so svojimi deťmi mimo územia SR, by mali požiadať o vydanie vlastných cestovných pasov pre deti. Nejde však o zavedenie nových dokladov – pasy pre deti sa vydávajú aj v súčasnosti.

U detí mladších ako 13 rokov s platnosťou na 5 rokov a detí do 5 rokov na 2 roky. Správny poplatok za pas pre deti do 5 rokov predstavuje 8 eur a pre deti od 5 do 13 rokov rodičia vybavia pasy za 13 eur.

Pokiaľ ide o odtlačky prstov, odoberajú sa občanom starším ako 12 rokov. Podpis sa uvádza od veku, kedy je dieťa schopné sa podpísať – t. j. zhruba v čase začiatku školskej dochádzky.

Lehota na vydanie nového cestovného dokladu je 30 dní, väčšinou však sms o tom, že pas je hotový dostanete skôr. Pred letnou sezónou sa však na to veľmi nespoliehajte.

[blockquote]Strán­kové hodiny na oddelení cestovných dokladov OR PZ v Poprade:

Pondelok: 07.30 – 15.00 Utorok: 07.30 – 12.00 Streda: 07.30 – 17.30 Štvrtok: nestránkový deň Piatok: 07.30 – 12.00[/blockquote]

Poprad24

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie