Aktualizované Krimi

Dráma v TANAP-e: Na strážcu prírody niekto fyzicky ZAÚTOČIL a zranil ho!

K incidentu došlo pri kontrole dodržiavania nového návštevného poriadku. Ten je platný pol roka a do letnej sezóny podľa jeho pravidiel vstupujú prvýkrát.

Ilustračný obrázok k článku Dráma v TANAP-e: Na strážcu prírody niekto fyzicky ZAÚTOČIL a zranil ho!
Zdroj: TASR

Návštevník Tatranského národného parku (TANAP) mal v stredu (8. 5.) fyzicky zaútočiť na strážcu prírody a zraniť ho.

K incidentu došlo pri kontrole dodržiavania nového návštevného poriadku.

Zo Správy TANAP-u na páchateľa podali trestné oznámenie, agresívne konanie voči strážcovi dôrazne odsúdili. Informovali o tom vo štvrtok.

Strážca prírody v popoludňajších hodinách spozoroval muža v sprievode psa, ktorý sa nachádzal mimo značeného turistického chodníka v období sezónnej uzávery. Dopustil sa tak niekoľkých porušení.

Utrpel zranenia

„Jeden z dôvodov na uzáveru je aj ochrana zvierat v jarnom období, keď sa prebúdzajú zo zimného spánku a privádzajú na svet mláďatá. Práve v inkriminovanej lokalite sa v týchto dňoch vyhrabávajú spod snehu svište, čo spozoroval aj strážca počas svoje služby. Muž odmietol strážcovi preukázať svoju totožnosť a následne na neho fyzicky zaútočil, v dôsledku čoho utrpel zranenia,“ priblížili zo Správy TANAP-u.

Na miesto strážca privolal políciu, ktorá zdokumentovala priebeh činu. „Vzhľadom na prebiehajúce procesné úkony nebudeme poskytovať ďalšie detaily k útoku,“ dodali z národného parku.

Zároveň upozornili, že strážca nesmie byť terčom útokov verejnosti pri výkone povinností, ktoré vyplývajú z jeho povolania. Pripomenuli, že páchateľ sa dopustil útoku na verejného činiteľa a môže mu hroziť trest odňatia slobody na jeden až päť rokov.

Pokuta Francúzom

Nový návštevný poriadok TANAP-u je platný pol roka a do letnej sezóny podľa jeho pravidiel vstupujú prvýkrát.

Strážcovia prírody sa preto snažia priestupky riešiť dohovorom a uplatňovať edukačnú formu. Pokiaľ pristúpia k udeleniu pokuty, ide zväčša o minimálne sadzby.

„Ako príklad môžeme uviesť situáciu z toho istého dňa, keď strážca upozornil turistov z Francúzska na pohyb so psom v zakázanej oblasti. Uložil im blokovú pokutu v sume desať eur, ktorú zahraniční návštevníci bez protestovania uhradili a prejavili dokonca strážcovi uznanie za jeho prácu pri ochrane prírody,“ doplnili z národného parku.

Ako potvrdila prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová, trestné oznámenie prijalo obvodné oddelenie polície vo Vysokých Tatrách. Doplnila, že ide o podozrenie zo spáchania trestného činu útoku na verejného činiteľa.

„Z dôvodu vecnej príslušnosti bolo predmetné trestné oznámenie odstúpené na odbor kriminálnej polície v Poprade,“ uviedla.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM