Anton Hrachovský Krimi

Dramatická akcia v Tatrách: Záchranári pomáhali dvojici stratených českých horolezcov

Horskí záchranári pomáhali dvojici českých horolezcov v oblasti Kotlového štítu vo Vysokých Tatrách.

Ilustračný obrázok k článku Dramatická akcia v Tatrách: Záchranári pomáhali dvojici stratených českých horolezcov
Zdroj: Horská záchranná služba

Horskú záchrannú službu (HZS) kontaktovali žena a muž vo veku 27, respektíve 30 rokov ešte v sobotu (6. 7.) vo večerných hodinách.

Z HZS informovali, že horolezci v teréne stratili orientáciu na zostupe z Kotlového štítu a horských záchranárov požiadali o navigovanie a zároveň odoslali prostredníctvom aplikácie HZS aj koordináty GPS. Podľa nich sa nachádzali pod hrebeňom Dromedárovho chrbta v masíve Kotlového štítu. „Boli bez zdravotných komplikácií a po dohode so záchranármi sa rozhodli po tme ďalej nepokračovať, ale prečkať noc na mieste,“ uvádza HZS na svojej stránke.

Po polnoci sa však zhoršilo počasie, začalo sa blýskať, a tak horolezci opätovne kontaktovali záchranárov. Z miesta, v ktorom sa nachádzali, sa pokúsili presunúť. „Počas noci odosielali priebežne súradnice aktuálnej polohy. Niekoľko prijatých GPS súradníc však ukazovalo, že sa prakticky s malou odchýlkou pohybovali iba v okruhu jedného miesta,“ dodáva HZS.

V ranných hodinách, keď už mladá žena začala pociťovať vyčerpanie a podchladenie, požiadali o pomoc opäť. Horskí záchranári preto požiadali o súčinnosť posádku leteckých záchranárov z Popradu, ktorá po vysadení lekárky na heliporte v Starom Smokovci vyzdvihla na palubu jedného záchranára HZS. Vrtuľníku sa však vzhľadom na silný vietor a turbulencie nepodarilo vysadiť ho priamo pri postihnutých, iba pod Kotlovým štítom, odkiaľ postupoval ku obom pozemne.

„Po dosiahnutí uviaznutých horolezcov ich horský záchranár za pomoci lanovej techniky dostal z komplikovaného terénu. Následne pokračovali v zostupe na Sliezsky dom, odkiaľ ich transportovali terénnym vozidlom do Tatranskej Polianky, kde bola záchranná akcia ukončená,“ uzatvára HZS na svojej stránke.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie