Aktualizované Hokej

V prvom finále nedokázali hokejisti HK Poprad dorovnať tesný náskok súpera. Zvolen sa ujal vedenia vo finálovej sérii.

Ilustračný obrázok k článku Drámu pod Pustým hradom kamzíci nezvládli: Poprad prehral prvý zápas finále, FOTO
14
Zdroj: TASR /Ján Krošlák

Hokejisti HKM Zvolen zvíťazili vo štvrtok v prvom zápas finále Kaufland play off Tipos extraligy nad HK Poprad 5:3 a ujali sa vedenia v sérii. Druhý duel je na programe v piatok od 18.00 h opäť na ľade Zvolena.

Hrdinom domácich bol útočník Václav Stupka, ktorý strelil dva góly vrátane toho víťazného v 57. minúte. Na zápas mohli po prvýkrát v sezóne prísť aj diváci, pri podmienke trojnásobného testovania na covid-19 sa ich nazbieralo tristo.

Prvá tretina

Tristo fanúšikov videlo zaujímavý hokej, rýchly a kvalitný na oboch stranách. V tretej minúte sa pred bránkou nepresadil hosťujúci Zagrapan, na opačnej strane Viedenský, ktorý mal ešte väčšiu šancu, no vychytal ho Vošvrda. Ten napokon kapituloval v piatej minúte, pri ľavej žŕdke sa po veľmi dobrej robote Jedličku dostal k puku Stupka a otvoril skóre stretnutia.

Ubehlo iba 29 sekúnd a Poprad vyrovnal. Hačšák videl pred bránkou úplne voľného Skokana, taktiež pri ľavej žŕdke, a ten sa nemýlil – 1:1. Za minútu bolo už 1:2, keď Tavi strčil hokejkou do puku po prihrávke Livingstona a ten za Rahma i so šťastím prepadol.

Zvolen mal potom viac z hry, ale neujal sa Bondrov teč a Viedenský slabo vystrelil pred odkrytou bránkou, gólman spod Tatier sa stihol premiestniť. Hostia nevyužili presilovku, v nej mal dobrú možnosť Haščák.

Druhá tretina

Začiatok druhej tretiny vyšiel domácim hokejistom. Puliš pekne prenikol cez Zagrapana a Hudeca, vymiešal Vošvrdu a vyrovnal na 2:2. Hráči spod Pustého hradu boli aktívnejší, šance mali McPherson, Jedlička, ale tretí gól pridali až z presilovky. Hrali vyše 101 sekúnd v piatich proti trom a hoci sa v tejto výhode nepresadili, hneď po jej skončení tečoval strelu Kotvana v medzikruží Kelemen a bolo 3:2.

Poprad následne prepol na vyššie obrátky, vytvoril si niekoľko šancí, mali ich Vandas, Haščák a Bjalončík, napokon to vyšlo v skrumáži v 38. minúte Drgoňovi, keď až na trikrát dopravil puk do bránky – 3:3.

Veľkú šancu mal pred druhou prestávkou ešte domáci McPherson, dostal sa do úniku, ale na Vošvrdu nevyzrel.

Hokej Slovensko: viac aktuálnych správ z hokeja

Tretia tretina

Na začiatku tretej tretiny nezužitkovali Zvolenčania presilovku štyroch proti trom. Po jej skončení mal dobrú možnosť Stupka, pohrdol gólom. Hosťom chýbal Haščák, odstúpil z hry pre zranenie, ale i bez neho sa dostávali do dobrých príležitostí. Mal ich najmä Zagrapan, pri prvej sa zaskvel Rahm, pri druhej mu nevyšiel bekhend do vinkla a pri tretej pre zmenu poslal puk do bočnej siete.

Podtatranci častejšie hrozili, Mashinter takmer tečoval puk do bránky, no za nevyužité šance pykali. V 57. minúte sa dostal v strednom páse odrazený puk k Stupkovi, ktorý si nakorčuľoval do kruhu a prepálil gólmana Popradu – 4:3. Zverenci trénera Mikulu v závere odvolali brankára, hrali v šestici, ale inkasovali piaty gól, zaznamenal ho McPherson.

Sumár

HKM Zvolen – HK Poprad 5:3 (1:2, 2:1, 2:0)

Góly: 5. Stupka (Jedlička, Kubka), 23. Puliš (McPherson, Ivan), 30. Kelemen (Kotvan, J. Mikúš), 57. Stupka, 60. McPherson (Betker) – 6. Skokan (Haščák, P. Svitana), 7. Tavi (Livingston, Zagrapan), 38. Drgoň (Vandas). Rozhodovali: Baluška, P. Stano – Gegáň, D. Konc ml., vylúčení na 2 min: 3:5, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, zmeny: 41. Poprad bez Haščáka, 300 divákov.

Zvolen: Rahm – Kotvan, Betker, Melancon, Ivan, Kubka, Hraško, Meliško – Kelemen, J. Mikúš, R. Bondra – Nuutinen, Puliš, McPherson – Stupka, Viedenský, Jedlička – Kolenič, Tibenský, Marcinek

Poprad: Vošvrda – Drgoň, D. Brejčák, Seigo, Dalhuisen, Ulrych, Marek Hudec, Kramár – P. Svitana, Skokan, Haščák – Mashinter, Preisinger, Vandas – Livingston, Zagrapan, Tavi – Mešár, Bjalončík, Matej Paločko

Hlasy trénerov

Peter Oremus, tréner Zvolena: „Zápas bol veľmi vyrovnaný. Oba tímy majú vpredu hráčov, ktorí sa vedia presadiť. Rozhoduje každá jedna maličkosť. Mňa veľmi teší, že sme otočili výsledok z 1:2 na 5:3. Duel bol kvalitný, diváci tu na štadióne i pri televíznych obrazovkách sa mali na čo pozerať. Každý jeden zápas v tejto sérii bude dôležitý, aj ten zajtrajší, toto víťazstvo nás teší. Moji hráči si zachovali pokoj aj za nepriaznivého stavu, čo bolo tiež kľúčové.“

Ján Šimko, asistent trénera Popradu: „Bol to vynikajúci duel z oboch strán. V tretej tretine sme prevzali iniciatívu a maličkosťou sme stratili prvý zápas. Škoda, mali sme prevahu, šance, čakali sme, že strelíme víťazný gól a opak sa stal pravdou. Treba tento duel už hodiť za hlavu. Zistili sme, že so Zvolenom sa dá hrať a druhý zápas si musíme zobrať pre seba. Aj diváci hráčov burcovali, bola to pozitívna vec.“

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Pozrite si galériu z dnešného zápasu pod Pustým hradom.