Peter Handzuš Krimi

Drogy prevážali v čiernych plážových šľapkách z Turecka

Na Okresnom súde v Prešove pokračuje proces s tromi obžalovanými z drogovej činnosti Jánom C., Jurajom J. a Bakim S.

Na Okresnom súde v Prešove dnes pokračovalo hlavné pojednávanie vypočutím svedkov vo veci nedovolenej výroby a prechovávania omamných látok, ich držania a obchodovania s nimi, ktorých sa podľa obžaloby dopustili obžalovaní Ján C., Juraj J. a Baki S. Proces sa koná v neprítomnosti Bakiho S., ktorý je na úteku. Senát okresného súdu dnes vyhovel požiadavke obžalovaného Juraja J., aby nebol osobne prítomný na hlavnom pojednávaní, kým sa nebude musieť k obžalobe sám vyjadriť.

Pred súdom dnes vypovedala Jana K., bývalá partnerka obžalovaného Bakiho S., ktorá pracovala v jeho discobare Albas v Starom Smokovci ako čašníčka. Svedkyňa uviedla, že s Bakim S. sa priatelili asi päť rokov, chodievali spoločne na dovolenky, boli v Egypte, Chorvátsku a Srbsku. Naposledy ho videla v marci 2010, keď za ním vycestovala do Srbska, kde chodieval navštevovať rodinu. Čakal ju na srbskej hranici s autom, bol tam aj manželský pár, ktorý svedkyňa nepoznala. Strávili štyri dni v meste Niš v hoteli. Vzťah udržiavali ešte asi rok po odchode Bakiho S. zo Slovenska. Svedkyňa uviedla, že obžalovaný Juraj J. sezónne pracoval v bare Albas ako vyhadzovač a odpratával sneh. Charakterizovala ho ako výbušného a agresívneho človeka. Neskôr počula, že si prenajal vedľajší penzión Casa Dolce. Obžalovaného Jána C. poznala iba ako zákazníka, ktorý k nim chodieval na kávu. Podľa svedkyne sa Baki S. s nimi nekamarátil. Po ich zadržaní sa nesprával nervózne a nijako to nekomentoval.

Senát dnes vypočul ako svedka aj Martina K., ktorý bol spoločníkom vo firme s obžalovaným Jurajom J. V prenajatých priestoroch v Starom Smokovci prevádzkovali reštauráciou. Svedok uviedol, že podnikanie plánovali rozšíriť o vedľajšiu väčšiu miestnosť, kde chceli robiť svadobné hostiny. Celú prípravu projektu na seba prevzal jeho obchodný partner, ktorý mal od miestnosti kľúče. Svedok vypovedal, že raz sa rozhodol odložiť stôl do tejto miestnosti, preto uvoľnil zámok a v miestnosti videl väčšie množstvo letnej obuvi nazývanej šľapky. Keď to jeho partner zistil, reagoval agresívne. Neskôr ho sám pre jeden pár šľapiek poslal, údajne pre kuchára. Ich obchodné vzťahy vo firme sa vyhrotili. Raz bol za jeho spoločníkom aj Baki S. s nejakým balíčkom, o čom hovorili, nepočul. Obžalovaný Juraj J. ho chcel zo spoločného podnikania vytlačiť a požiadal ho, aby ho vyplatil.

Pred súdom dnes vypovedal aj Miroslav H., ktorý vozil vrecia s obuvou obžalovanému Jánovi C. Ako uviedol, nevedel, o aký tovar ide. Pracoval v stavebnej firme, kde ho o túto službu požiadal jeho šéf . Tovar preberal v Bratislave od českého kamionistu. Vždy išlo o preclený tovar z Turecka. Na vreciach so šľapkami a textilom bol kontakt, komu ich má doručiť. S obžalovaným Jánom C. sa stretol asi päťkrát, zväčša na čerpacích staniciach v Žiline, Martine a Topoľčanoch. „Nič nešlo oproti podpisu. Dal som mu tovar. O viac som sa nestaral,“ uviedol svedok. Za jazdu dostal od svojho šéfa mimo platu 1 000 Sk.

Podľa obžaloby ide o organizovanú skupinu, ktorá v rokoch 2007 a 2008 dovážala z Turecka na Slovensko heroín v množstve najmenej šesťkrát po 20 kilogramov drogy v jednej zásielke. Spolu tak išlo o 120 kilogramov heroínu. Tovar bol určený dílerom a užívateľom v Poľsku, Švajčiarsku a Taliansku. Policajti u nás zachytili desať kilogramov heroínu, z ktorého by sa dalo vyrobiť 336 500 jedno­razových dávok, ich hodnota na čiernom trhu by prevýšila 3,3 mil. eur. Ak obžalovaným súd dokáže, že skutky sa stali tak, ako sa uvádza v obžalobe, hrozí im až 25 rokov väzenia, prípadne aj doživotie.

Zdroj: WEBNOVINY

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM